wtorek, 29 września 2020 09:42

Kilkugodzinna walka z żywiołem. Pożar gospodarstwa w Skrzętli-Rojówce

Autor Aleksandra Tokarz
Kilkugodzinna walka z żywiołem. Pożar gospodarstwa w Skrzętli-Rojówce

Wczoraj w miejscowości Skrzętla-Rojówka w gminie Łososina Dolna pożarowi uległ budynek gospodarczy. Ogień objął także znajdujący się obok budynek mieszkalny. Na szczęście, mieszkańcom nic się nie stało.

28 września około godziny 18.20 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Łososina Dolna oraz OSP Tęgoborze zadysponowane zostały do działań w miejscowości Skrzętla – Rojówka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że pożarem objęty był dach na części budynku mieszkalnego oraz w całości budynek gospodarczy.

Wszystkie osoby opuściły budynek przed przybyciem jednostek straży pożarnej. Właściciel samodzielnie odłączył prąd.

W budynku gospodarczym składowane było siano oraz drewno opałowe. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody tj. jeden prąd w natarciu na palący się dach w budynku mieszkalnym oraz jednego w obronie na nieobjętą pożarem cześć budynku mieszkalnego.

W celu skuteczniejszych działań gaśniczych przystąpiono do odrywania arkuszy blachy. Po ugaszeniu poddasza przystąpiono do rozbiórki elementów drewnianych. Rozebrane nadpalone elementy konstrukcji budynku przelewano dodatkowym prądem wody.

W trakcie działań właścicielka budynku zaczęła uskarżać się na dolegliwości zdrowotne. W związku z tym zadysponowano na miejsce karetkę Pogotowia ratunkowego. Po przebadaniu przez załogę karetki, osoba pozostała na miejscu zdarzenia.

Po ugaszeniu pożaru sprawdzono pogorzelisko oraz elementy budynku przy użyciu kamery termowizyjnej. Przy użyciu miernika wielogazowego sprowadzono uratowaną część budynku mieszkalnego.

Działania strażaków trwały siedem i pół godziny. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

inf. PSP Nowy Sącz, fot. OSP Tęgoborze

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje