poniedziałek, 12 kwietnia 2021 11:06

Nowy Sącz. „Ludzie wyrzucają śmieci na nagrobki. To przerażające!”. Wolontariusze znów w akcji

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz. „Ludzie wyrzucają śmieci na nagrobki. To przerażające!”. Wolontariusze znów w akcji

Wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki po kilkumiesięcznej przerwie znów pojawili się na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu, wyposażeni w worki i rękawice. 10 kwietnia 2021 r. posprzątali cały teren i zebrali kilkadziesiąt kilogramów śmieci. Głównie butelki i puszki po alkoholu...

- Akcja Ocalmy Stary Cmentarz to nie tylko zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków. To przede wszystkim przywracanie pamięci o tym miejscu, a także szacunku, który należy się zmarłym tam spoczywającym. Dlatego ponownie zorganizowaliśmy sprzątanie nekropolii, którą niestety upatrzyli sobie miłośnicy alkoholu. To przerażające. Przecież to jest miejsce, gdzie spoczywają mieszkańcy Nowego Sącza, którzy przed laty tworzyli to miasto - mówi Anita Zontek, z Fundacji Nowe Kierunki.

Pierwsze sprzątanie na Starym Cmentarzu odbyło się w październiku 2020 roku. Wówczas zebrano kilkanaście worków śmieci. Podczas wiosennego sprzątania, było ich zdecydowanie mniej - znów jednak najwięcej butelek i puszek po alkoholu.

- Dziwi mnie to, że ludzie w środku miasta wyrzucają śmieci na cmentarz, na czyjeś nagrobki. Jestem tym faktem oburzona! Jak można być tak bezmyślnym! To jest przecież cmentarz. Takie akcje powinny odbywać się częściej, żeby przypominać, że jest to miejsce spoczynku sądeczan. Tak jak szanujemy inne cmentarze, szanujmy również ten - apeluje Magdalena Matusik z Fundacji Nowe Kierunki.

Muszyna, Krynica i Piwniczna z ekologiczną komunikacją? „Wyniki są obiecujące”
Muszyna, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój wspólnie zabiegają o pilotażowy program, który pozwoli na uruchomienie ekologicznej komunikacji.

W planach Fundacji był społeczny charakter akcji sprzątania Starego Cmentarza. Udział w niej mieli wziąć mieszkańcy Nowego Sącza. Niestety sytuacja epidemiczna, zarówno jesienią, jak również teraz, nie pozwoliła na zorganizowanie takiego przedsięwzięcia. Sprzątanie można było jednak śledzić w Internecie.

- Cmentarz został założony na początku okresu zaborów, kiedy austriaccy zabronili grzebania zmarłych przy kościołach w obrębie murów miejskich. Wówczas poszukano miejsca poza murami miasta i na tak zwanym Przedmieściu Węgierskim urządzono cmentarz. Pierwszych pochówków dokonano tutaj pod koniec XVIII wieku. Później chowano tutaj sądeczan przez kolejne sto lat. Pochowano tu powstańców listopadowych, styczniowych, burmistrzów Nowego Sącza, sędziów, architektów, nauczycieli i duchownych. To są osoby, które współtworzyły nasze miasto. Należy się im szacunek i pamięć kolejnych pokoleń - podkreśla dr Łukasz Połomski.

Wiosenne sprzątanie zakończyła krótka modlitwa za zmarłych i zapalenie zniczy. Fundacja Nowe Kierunki przypomina również, że wciąż trwa internetowa zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków. Na koncie jest już nieco ponad 10 tysięcy złotych. Datki można wpłacać TUTAJ.

fot. Fundacja Nowe Kierunki

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje