czwartek, 4 maja 2023 07:38

Magnesy w przemyśle i nie tylko!

Autor Artykuł sponsorowany
Magnesy w przemyśle i nie tylko!

Magnesy są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach, w tym oczywiście w przemyśle, ale również na co dzień. Wykorzystują one siłę magnetyczną do wykonywania wielu różnorodnych zadań, które w inny sposób byłyby znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Przeczytaj o tym, jakie są zastosowania magnesów w przemyśle i dowiedz się, gdzie można wykorzystać miotły i uchwyty magnetyczne.

Magnesy w przemyśle – niezbędne urządzenia dla wielu branż

Często niezauważalne gołym okiem magnesy umożliwiają sprawną pracę wielu zakładów przemysłowych i obecnych w nich linii produkcyjnych. Bywają one stosowane nie tylko jako części maszyn, silników czy sprzęgieł, ale także jako niezbędne elementy separatorów i filtrów. Dzięki swojej podstawowej funkcji, jaką jest umożliwianie wyłapywania metalowych elementów i opiłków, a także cząsteczek metali (np. żelaza), mogą one znacząco usprawniać pracę wielu systemów oraz zabezpieczać różnorodne komponenty przed zniszczeniem. Magnesy mają zastosowanie w takich branżach, jak te zajmujące się recyklingiem, skupy złomu, ale też w zakładach zajmujących się przetwórstwem żywności czy produkcją kosmetyków. Magnesy wykorzystuje się również w filtrach oleju i przy uzdatnianiu cieczy.

Wśród magnesów przemysłowych najczęściej wybierane są przez użytkowników magnesy neodymowe, ponieważ ich siła przyciągania jest nieporównywalnie mocniejsza od innych magnesów. Egzemplarze, które wykonane są z neodymu, są w stanie przyciągnąć nawet przedmioty, które ważą znacznie więcej niż one. Warto jednak, wybierając magnes, wziąć pod uwagę również inne parametry, tak aby był dostosowany do naszych potrzeb. Czasem warto rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem nie będą magnesy ferrytowe, które są odporne na występowanie korozji i charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Jeżeli chcesz wybrać magnes idealnie dostosowany do swojej branży, odwiedź stronę producenta urządzeń magnetycznych Magnepol.

Uchwyty i miotły magnetyczne – gdzie można je zastosować?

Uchwyty magnetyczne mogą okazać się przydatne w wielu gałęziach przemysłu. Można wykorzystywać je do mocowania przedmiotów do metalowych powierzchni, a także do eksploatacji zbiorników wodnych. Stosowane są one często między innymi przez grupy zawodowych poszukiwaczy oraz grupy dochodzeniowo-śledcze, ponieważ można przy ich użyciu wyłowić z dna rzeki lub innego dużego zbiornika wodnego, takiego jak jezioro, np. metalowe narzędzie zbrodni lub zagubiony przedmiot. Warto pamiętać, że tylko wybierając uchwyt magnetyczny neodymowy, masz pewność, że będzie on w stanie udźwignąć nawet ciężkie przedmioty.

Natomiast miotły magnetyczne, zwane także szczotkami magnetycznymi, umożliwiają utrzymanie w czystości podłogi w hali czy placu dookoła niej. W miotłach najczęściej źródło pola magnetycznego stanowią magnesy ferrytowe, znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż magnesy neodymowe. Sprawnie zbierają one nawet najmniejsze opiłki, dzięki czemu są często stosowane w zakładach produkcyjnych, lotniskach i fabrykach. Ich użycie jest bardzo proste, ponieważ wystarczy miotłą przejechać po zabrudzonej powierzchni, a cały drobny metalowy brud przyklei się do jej spodu. Równie intuicyjne jest jej czyszczenie, bo trzeba jedynie unieść magnes za pomocą ergonomicznej rączki, a nagromadzony brud odpadnie automatycznie.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka