sobota, 17 października 2020 09:49

Małopolska (17.10.): Od dziś ruszają nowe obostrzenia. Czy tym razem pomogą?

Autor Wiktoria Mitura
Małopolska (17.10.): Od dziś ruszają nowe obostrzenia. Czy tym razem pomogą?

Od dziś prawie cała Małopolska wkroczyła w strefę czerwoną. Od północy zaczęły obowiązywać nowe, dotkliwe dla wszystkich obostrzenia. Czy tak radykalne zmiany, które zmierzają coraz bliżej lockdownu, zmienią sytuacją epidemiczną na lepsze?

Obowiązkowe noszenie maseczek w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu nie przyniosła zamierzonych efektów. Czyli, nie spowodowało to, że zakażeń było mniej, wręcz przeciwnie. Zaczęły rosnąć. Dlatego rząd wraz z Ministerstwem Zdrowia postanowili wprowadzić bardziej rygorystyczne obostrzenia. Czy tym razem pomogą?

Większość Małopolski trafiła do strefy czerwonej. To właśnie to województwo najbardziej odczuje zmianę koloru. Małopolska jest jedynym miejscem w kraju, gdzie najwięcej powiatów zostało dotkniętych czerwonym kolorem. To niestety pokazuje, jaka panuje tu sytuacja epidemiczna.

Jakie zmiany weszły w życie? O tym przeczytać można w naszym artykule poniżej:

Zakaz wesel, zamknięte lokale, ograniczenia w sklepach i komunikacji, samoizolacja dla seniorów - czy to powstrzyma pandemię?
-Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Nowe obost…

W Małopolsce brakowało łóżek dla pacjentów chorych na koronawirusa wymagających hospitalizacji. Wczoraj wojewoda Łukasz Kmita poinformował o uruchomieniu czterech szpitali, które będą koordynowały opiekę nad chorymi.

W najbliższym czasie bazę łóżek poszerzy zarówno Szpital im. Żeromskiego (do 89 łóżek – 22%), jak i Szpital im. Narutowicza (do 84 łóżek – 21%). Podobnie szpitale wojewódzkie: Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera (do 50 łóżek – 8%), Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II (do 76 łóżek – 14%), Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie (do 63 – 16%).

- Zdecydowaliśmy, że nie będą to trzy, jak wstępnie sygnalizowaliśmy, a cztery placówki w subregionach: Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem (74 łóżka – 40%), ZOZ w Oświęcimiu (105 łóżek – 28%), Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie (114 łóżek – 36%) oraz Szpital Powiatowy w Limanowej (103 łóżka – do 34%) – poinformował dziś wojewoda.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Będzie więcej łóżek dla chorych na COVID. Wiemy gdzie powstaną
Dr Wojciech Serednicki został pełnomocnikiem wojewody ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim. Wojewoda wyznaczył też cztery szpitale wiodące, które będą koordynowały opiekę nad chorymi na COVID.

W naszym województwie powstały również nowe punkty pobrań wymazów. W ostatnim czasie zapotrzebowanie na tego typu miejsca drastycznie wzrosło. Trzeba było podjąć szybką reakcję, ponieważ z dnia na dzień kolejki do punktów pobrań wydłużały się. Od dzisiaj uruchomiony zostanie punkt pobrań w Dobczycach (pow. myślenicki). Wczoraj otwarto w Krzeszowicach, a w najbliższych dniach ruszy drugi punkt w Tarnowie i powiecie oświęcimskim (Kęty) oraz kolejne w Krakowie.

Wprowadzenie całej Polski w swego rodzaju lockdown będzie skutkowało dużymi konsekwencjami. Miejmy jednak nadzieję, że przyniesie jakieś korzyści i spowoduje, że zakażeń będzie dużo mniej.

Małopolska [17 października]

  • zakażonych:  22 075 (+1 264)
  • zmarło: 321 (+16)
  • wyzdrowiało: 12 948 (+ 579)
  • aktywnych przypadków: 8 766 (+658)

Natomiast ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie #koronawirus SARS-CoV-2 u kolejnych 1264 osób, z:

  • Krakowa (489 osób),
  • powiatu krakowskiego (95 osób),
  • suskiego (83 osoby),
  • myślenickiego (72 osoby),
  • nowotarskiego (64 osoby),
  • wadowickiego (61 osób),
  • limanowskiego (60 osób),
  • chrzanowskiego (37 osób),
  • tatrzańskiego (35 osób),
  • olkuskiego i oświęcimskiego (po 33 osoby),
  • nowosądeckiego (27 osób),
  • tarnowskiego (25 osób),
  • bocheńskiego (24 osoby),
  • Tarnowa i powiatu  brzeskiego (po 23 osoby),
  • gorlickiego (20 osób),
  • wielickiego (15 osób),
  • dąbrowskiego i proszowickiego (po 13 osób),
  • miechowskiego (12 osób) i Nowego Sącza (7 osób).

Aktualnie 35 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

Otrzymaliśmy  także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu dziesięciu przypadków  błędnie wskazanych we wcześniejszych raportach oraz jednego przypadku z  raportu zgonów i ozdrowieńców. Raporty skorygowano. Przekazujemy także,  że WSSE w Krakowie zaktualizowała liczbę przypadków w powiecie  limanowskim i myślenickim. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem  zostało potwierdzone u 22075 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:

Niestety musimy również poinformować o śmierci 16 osób w  wieku od 59 do 94 lat,z powiatu tatrzańskiego (5 osób), nowosądeckiego i  miechowskiego (po 3 osoby) oraz Nowego Sącza i powiatów: olkuskiego,  nowotarskiego, brzeskiego i suskiego (po 1 osobie). Piętnaście osób  miało choroby współistniejące.

Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 321.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka