czwartek, 25 listopada 2021 08:28

Małopolska kurator odradza „Dziady”, prezydent Tarnowa zachęca: „Poszerzenie horyzontów to misja teatru”

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska kurator odradza „Dziady”, prezydent Tarnowa zachęca: „Poszerzenie horyzontów to misja teatru”

Małopolska Kurator Oświaty, po niedawnej premierze spektaklu „Dziady” w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, uznała go za szkodliwy dla dzieci i uczniów. Barbara Nowak, w wydanym komunikacie podkreśliła, że „odradza organizowanie przez szkoły wyjść dzieci i młodzieży na ten spektakl". Na te słowa zareagował prezydent Roman Ciepiela. – Zachęcam do obejrzenia spektaklu. Nie zachęcam do studiowania stanowiska Małopolskiego Kuratora Oświaty – ocenił.

Małopolskie Kuratorium Oświaty oceniło krakowski spektakl "Dziady" Adama Mickiewicza, którego reżyserką jest Maja Kleczewska. Rolę Konrada powierzono przekornie kobiecie, aktorce Dominice Bednarczyk. Premiera odbyła się 19 listopada na Dużej Scenie Teatru Słowackiego. Spektakl wywołał spore kontrowersje, o których Małopolskie Kuratorium napisało na Twitterze, publikując jednocześnie stanowisko, w którym ocenia, że jest to spektakl "szkodliwy dla dzieci i uczniów". "W związku z pytaniami dot. najnowszej interpretacji „Dziadów” w krakowskim teatrze J. Słowackiego,  Małopolski Kurator Oświaty informuje: spektakl zawiera treści, które nie wpisują się w cele systemu oświaty określone w art. 1 pkt 1-3" - podsumowała instytucja.

Więcej na ten temat w artykule:

Krakowskie “Dziady” na cenzurowanym. Barbara Nowak: “szkodliwe dla dzieci i uczniów”
Po niedawnej premierze “Dziadów” w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego Małopolskie Kuratorium Oświaty uznało spektakl za szkodliwy dla dzieci i uczniów. “To smutne i niezrozumiałe” - komentuje Kierownik Literacki teatru, Jakub Roszkowski.

Opinia Małopolskiej Kurator Oświaty wywołała burzę w Internecie. Skomentował ją także prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. - Zachęcam tarnowskich uczniów do obejrzenia spektaklu „Dziady” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Poszerzanie horyzontów to jedna z misji teatru. Nie zachęcam do studiowania stanowiska Małopolskiego Kuratora Oświaty, nie wnosi nic godnego uwagi – napisał na Facebooku.

fot. archiwum UMWM

Tarnów - najnowsze informacje