piątek, 16 sierpnia 2019 09:35

Małopolska wesprze "Wesele2" Smarzowskiego

Autor Marzena Gitler
Małopolska wesprze "Wesele2" Smarzowskiego

W Krakowie rozstrzygnięto XI Konkurs na Wspieranie Produkcji Filmowej. Najwięcej środków dostanie kontrowersyjny w opinii dziennikarzy - filmoznawców film "Wesele 2" Wojciecha Smarzowskiego, któremu w maju nie przyznał środków Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nieoficjalnie mówi się, że film ma opowiadać o Jedwabnem.

13 sierpnia Komisja Konkursowa  XI Konkurs na Wspieranie Produkcji Filmowej, podzieliłą środki Regionalnego Funduszu Filmowego. Dofinansowanie otrzyma 5 fabuł i 2 dokumenty, związane z Województwem Małopolskim poprzez tematykę, twórców lub samo miejsce realizacji. Największe wsparcie - 650 tys. zł netto otrzyma Wesele 2, Wojciecha Smarzowskiego. Przyznano mu 44% wszystkich środków, które w tym roku wyniosły w sumie 1 483 500 zł netto.

W decyzję podjęli: Dariusz Nosal – przewodniczący Komisji, Przedstawiciel Krakowskiego Biura Festiwalowego, kierownik Krakow Film Commission, Irena Strzałkowska – wiceprzewodnicząca Komisji, członkini Rady Programowej XI Konkursu, Jan Truś – przedstawiciel Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Joanna Rożen-Wojciechowska – członkini Rady Programowej XI Konkursu i Anna Krupiarz – przedstawicielka Krakowskiego Biura Festiwalowego, Krakow Film Commission. W Radzie Programowej XI Konkursu zasiadał również nieobecny na posiedzeniu Komisji Konkursowej – Łukasz Maciejewski.

Druga część "Wesela" może wstrząsnąć Polską bardziej niż wszystkie poprzednie filmy reżysera razem wzięte - twierdzą dziennikarze portalu natemat.pl. Smarzowski, znany m.in. z takich filmów jak "Kler" i "Wołyń" nie dostał jednak w maju pieniędzy na "Wesele2"w rozstrzygniętym w maju konkursie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Budżet "Wesela 2" ma wynosić 25 mln złotych, a reżyser ubiegał się o 6 mln, ale ich nie otrzymał.

Warto przypomnieć, że „Wesele” było pierwszym pełnometrażowym filmem kinowm Wojciecha Smarzowskiego. Film, który miał swoję premierę w 2004 roku opowiadał o weselu córki małomiasteczkowego badylarza, które na skutek wyjatkowego zbiagu wypadków, zamieniło się w katastrofę. O sequelu filmu reżyser mówił ostatnio goszcząc na Akademii Sztuk Przepięknych, w trakcie Pol’and’Rock Festival 2019. Akcja "Wesela 2" dzieje się współcześnie. - W ciągu jednej nocy, w domu weselnym i w rzeźni. Jest też część retrospektywna. Z czasów wojny. I to chyba wszystko, co mogę powiedzieć na temat tego projektu - podsumował tajemniczo.

Jednak według nieoficjalnych informacji medialnych część retrospektywna Wesela 2 ma opowiadać o wydarzeniach w Jedwabnym - o pogromie Żydów z 1941 roku, którego dokonali Polacy zainspirowani przez Niemców.

Rozstrzygnięty w krakowie Konkurs na Wspieranie Produkcji Filmowej, w którym 650 tys. zł otrzymał film Smarzowskiego, był skierowany do wszystkich twórców produkcji fabularnych i dokumentalnych. Warunkiem dofinansowania było powiązanie produkcji z Województwem Małopolskim lub miastem Kraków poprzez tematykę, twórców lub samo miejsce realizacji filmu. W założeniach dofinansowane projekty filmowe mają przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu. Organizatorami konkursu są Województwo Małopolskie, Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe - operator Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie, z którego środków projekt jest realizowany.

Spośród 20 nadesłanych wniosków, Komisja wybrała 7 projektów:

Filmy fabularne:

Odyseja Filmowa, producent: Telemark – 150 000 zł netto,
Wesele 2, producent: Studio Metrage – 650 000 zł netto,
Skrzyżowanie, producent: Stowarzyszenie Filmowców Polskich – 150 000 zł netto,
Sonata, producent: Mediabrigade – 250 000 zł netto,
Maryjki, producent: Studio Jutrzenka – 200 000 zł netto.
Filmy dokumentalne:

Kobiety z kiosku, producent: STARON – FILM – 43 700 zł netto,
Ucieczka na Srebrny Glob, producent: Silver Frame Stanisław Zaborowski – 39 800 zł netto.

W przypadku nieskutecznego zakończenia negocjacji z wyżej wymienionymi laureatami, Komisja Konkursowa wyłoniła także listę rezerwową:

Dwie Marie, producent: Likaon,
Był sobie szewc, producent: Stowarzyszenie Kraków Film Klaster,
Ksiądz Adam, producent: Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Marzena Gitler, inf. UMWM, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, foto: Wojciech Smarzowski, Jurek Owsiak i Bartek Węglarczyk, fot. Lucyna Lewandowska/polandrockfestival.pl

Gazeta - najnowsze informacje