czwartek, 18 października 2018 09:52

Małopolskie wsie zachwycają… także w miastach

Autor (red)
Małopolskie wsie zachwycają… także w miastach

Krakowski Plac Wolnica, a w Nowym Sączu tamtejszy Park Etnograficzny – to w tych przestrzeniach przez najbliższy miesiąc będą gościć eksponaty inspirowane małopolską wsią, zachęcając do refleksji, czym jest ona dziś dla mieszkańców: sielską krainą dającą wytchnienie od miejskiego zgiełku czy wręcz przeciwnie – miejscem nieustannej, wytężonej pracy. O tym, jak wygląda codzienne życie na wsi opowiada też wystawa pokonkursowa „Niezwykła małopolska wieś” czyli panorama 100 zdjęć z 35 wyróżnionych miejscowości prezentowana w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

– W Małopolsce mamy 1914 sołectw. I każde z nich na swój sposób jest wyjątkowe. Jedne wciąż są ostoją tradycji i dziedzictwa, w których można poczuć się jak za dawnych lat. Inne wręcz przeciwnie, poszły z duchem czasu korzystając z dobrodziejstwa np. środków unijnych i stały się nowoczesnymi i atrakcyjnymi przestrzeniami przyciągającymi coraz więcej mieszkańców miast. Właśnie te zachwycające miejsca doceniamy od dwóch lat w konkursie „Niezwykła małopolska wieś”. Chcemy je promować, bo to nasz największy skarb – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.

Szlakiem niezwykłych wsi

Właśnie te wyjątkowe miejscowości i niezwykłych mieszkańców, dla których ich małe ojczyzny są wymarzonym miejscem do życia, uchwycił w obiektywie fotograf podążający szlakiem 35 najpiękniejszych i najbardziej nowatorskich sołectw naszego regionu. Powstała w ten sposób panorama liczy 100 obrazów i jest swego rodzaju opowieścią o przyrodzie i krajobrazie, a także o ludziach, ich pracy i pasjach.

Każda z uwiecznionych miejscowości to laureat jednej z dwóch edycji konkursu „Niezwykła małopolska wieś” organizowanego przez samorząd województwa. Wystawę można oglądać do 30 września br. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

Więcej o tegorocznej edycji konkursu "Niezwykła małopolska wieś"

W konkurs „Niezwykła małopolska wieś” wpisują się też dwie wystawy przygotowane przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Jedna z wystaw „Kto to wie(ś)?” będzie prezentowana na Placu Wolnica w Krakowie, a druga w Sądeckim Parku Etnograficznym, wpisując się w jego stałą ekspozycję.

W Krakowie gra z tradycją i wyobraźnią…

Wystawa „Kto to wie(ś)?” na krakowskim placu Wolnica, którą można oglądać od 21 września do 31 października, nawiązuje do działalności stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie (1913–26). Artyści zrzeszeni w tej organizacji, inspirując się folklorem, tworzyli rzeczy użyteczne i piękne, w tym zabawki. Ich jedyny w Polsce zbiór znajduje się w kolekcji Muzeum Etnograficznego. To przede wszystkim maleńkie, fantastycznie kolorowe figurki ptaków (gęsi, czaple, pawie, indyki, dzięcioły) oraz z wyczuciem zdobione laleczki toczone z drewna, inspirowane dawnymi mieszkańcami Krakowa.

… a w Nowym Sączu – na własną rękę i na własną miarę

Wystawa wpisana w pejzaż sądeckiego skansenu to opowieść o ważnych składnikach wiejskiego świata – takiego, jaki możemy poznać dzięki etnograficznej kolekcji. Sześć artystycznych instalacji w otoczeniu drewnianych zagród i chat prowokuje do spotkania z dziedzictwem wsi w nowy sposób – osobiście, na własną rękę.

Wśród proponowanych instalacji znalazły się: Gromada (prezentująca dawnych mieszkańców Małopolski, różne grupy etniczne i religijne), Tworzywo, Rzeczy, Z_ręczność i Patent (które prezentują wytwory pomysłowości dawnych pokoleń: wiejskie narzędzia, wynalazki) oraz Figura (będąca autorską interpretacją twórczości Karola Wójciaka-Heródka z Lipnicy Wielkiej).

Wystawę w Sądeckim Parku Etnograficznym można oglądać od 23 września do 31 października br.

Kultura - najnowsze informacje