piątek, 2 sierpnia 2019 12:34

Mamy kolejne wejściówki na zwiedzanie brzeskiego Browaru! Poznaj historię [STARE ZDJĘCIA]

Autor (red)
Mamy kolejne wejściówki na zwiedzanie brzeskiego Browaru! Poznaj historię [STARE ZDJĘCIA]

21 września w ramach dni otwartych szczęśliwcy, którym uda się zdobyć wejściówki, będą mogli przekroczyć zamknięte na co dzień bramy „Okocimia” i na własne oczy zobaczyć, jak powstaje złocisty trunek „od kuchni”. W naszym konkursie to proste!

Dzięki temu będziecie mogli poznać „krok po kroku” proces warzenia piwa, zobaczyć browar do środka – jego serce, czyli okocimską warzelnię, dział fermentacji, linie rozlewnicze, a także Izbę Tradycji, poznać różne style piwne, posmakować brzeczki piwnej i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym trunku!

Wygraj wejściówki na zwiedzanie Browaru Okocim. Mamy do wygrania 8 podwójnych wejściówek na zwiedzanie browaru 3 sierpnia.

Co zrobić, aby je wygrać?

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Ile lat ma Browar Okocim?

i przesłać odpowiedź na adres:

konkurs@glos24.pl

Spośród osób, które prześlą prawidłowe rozwiązanie, wybierzemy 8, które wygrają podwójne zaproszenia na zwiedzanie Browaru Okocim.

Odpowiedzi, wyłącznie mailem, prosimy przesyłać do 18 sierpnia 2019 na adres: konkurs@glos24.pl

W mailu należy podać:

 • prawidłową odpowiedź,
 • imię i nazwisko lub nick,
 • kontaktowy numer telefonu (w celu przekazania niezbędnych informacji technicznych)
 • mailowy adres zwrotny, miejscowość zamieszkania

W wydarzeniu udział mogą wziąć jedynie osoby pełnoletnie.

Zwiedzanie odbędzie się 21 września o godz. 8:30. Pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie www.glos24.pl

A dla wszystkich, którzy interesują się historią i tych, którzy chcą uzyskać małą podpowiedź mamy:

HISTORIA BROWARU OKOCIM W BRZESKU

Pasja do warzenia piwa, jasne zasady i pierwsze jasne pełne na ziemiach polskich – oto początki jednego z najstarszych, największych i najnowocześniejszych browarów w Polsce, Browaru Okocim w Brzesku.

Pasja i doświadczenie

Historia Browaru Okocim sięga 1845 roku, gdy do Galicji przybył Jan Ewangelista Goetz. Pochodził z rodu piwowarów żyjących w Langenenslingen i po ukończeniu edukacji, sam zaczął stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie. Podróżował po Europie, ucząc się piwowarstwa i zdobywając doświadczenie na różnych stanowiskach w wielu browarach. Dość szybko zyskał pozycję cenionego specjalisty. Mając zaledwie 29 lat, ale też duże doświadczenie, oszczędności oraz pasję do warzenia piwa i pragnienie założenia własnego biznesu, trafił na prasowe ogłoszenie Józefa Neumanna. Ten właściciel ziemski, posiadający m.in. wsie Okocim i Brzesko, szukał wspólnika do założenia niewielkiego browaru. W ten sposób Jan Goetz przybył do Galicji i 26 kwietnia 1845 roku wraz ze wspólnikami powołał do życia spółkę będącą początkiem Browaru Okocim.

Pierwsze jasne pełne na ziemiach polskich

Jan Goetz zdobywał piwowarskie doświadczenie m.in. u swojego wuja Antona Drehera, którego uznaje się za ojca piwa jasnego pełnego.  We własnym browarze w Okocimiu Goetz chciał być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi i innowacjami. Wprowadził m.in. nową na tamte czasy technologię warzenia, dzięki której powstało pierwsze jasne pełne na ziemiach polskich. 23 lutego 1846 r. uwarzona została pierwsza warka okocimskiego lagera. Liczyła kilkadziesiąt wiader (jedno wiadro to 60 litrów). 10 lat później warzono w Okocimiu już ponad 12 tys. hl, a 30 lat później browar był jednym z pięciu największych producentów piwa w Cesarstwie Austro-Węgierskim i największym w Galicji, z roczną produkcją 120 tys. hl piwa.

Historia Browaru Okocim

 • 26 kwietnia 1845 – Jan Ewangelista Goetz wraz ze wspólnikami zakłada spółkę dająca początek Browarowi Okocim
 • 23 lutego 1846 – zostaje uwarzona pierwsza warka jasnego pełnego na ziemiach polskich
 • 21 sierpnia 1881 - Jan Ewangelista Goetz otrzymuje austriacki tytuł szlachecki z przydomkiem „Okocimski”
 • 1893 – po śmierci Jana Ewangelisty spółkę przejmuje jego syn Jan II Albin Goetz Okocimski
 • 1911 – Browar warzy 380 000 hl piwa rocznie, co stawia go na piątym miejscu wśród browarów Cesarstwa Austriacko-Węgierskiego.
 • 1928 – rozbudowa Browaru – powstaje nowa butelkownia i kufiarnia
 • 1931 - po śmieci Jana Albina browar przejmuje jego syn Antoni Jan baron Goetz Okocimski
 • 1935 – światowy kryzys gospodarczy sprawia, że produkcja piwa w Browarze Okocim spada do 71 000 hl
 • 1936 – 1938 – browar wychodzi z kryzysu i warzy nawet 120 000 hl piwa rocznie
 • 1939 – wraz z wybuchem II Wojny światowej rodzina Goetzów opuszcza Browar i emigruje
 • 1939 – 1945 – Browar przejmują i grabią Niemcy
 • 1945 – dzięki zaangażowaniu pracowników sprowadzone zostają do Browaru maszyny i rozpoczyna się produkcja piwa
 • 1945 – Browar zostaje upaństwowiony
 • 1996 – Grupa Carlsberg zostaje strategicznym inwestorem Browaru

Rozwój browaru i rozwój regionu

Prężny rozwój Browaru oddziaływał na sytuację społeczno-ekonomiczną regionu - Brzesko rozwijało się wraz z browarem. Rodzina Goetzów stała się integralną częścią społeczeństwa polskiego, włączając się aktywnie w inicjatywy społeczne, oświatowe i kulturalne na terenie Brzeska i Okocimia. Na przykład w 1878 roku Goetzowie utworzyli jedną z pierwszych w Polsce „Kas wsparcia chorych”, fundując wiele gmachów użyteczności publicznej takich jak: szkoły, kościół, plebanię czy salę teatralną. Wspierali również ważne inicjatywy w regionie, m.in. budowę teatru im. Słowackiego, pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku oraz wykupienie Wawelu z rąk Austriaków.

Okocim dziś

Dziś Browar Okocim to jeden z czołowych polskich browarów. Pracujący w nim piwowarzy kierują się zasadami, które wprowadził w Browarze jego założyciel. Jedną z nich jest „Najlepsze z najlepszego”, zgodnie z którą warzy się tu piwo bardzo wysokiej jakości z najlepszych dostępnych surowców. Wysoką jakość piw potwierdzają przyznawane corocznie liczne nagrody.

Sztandarowe piwa pochodzące z browaru w Brzesku to Okocim Jasne Okocimskie, Okocim Klasyczna Pszenica, Okocim Mistrzowski Porter, Okocim Mocne Dubeltowe, Okocim O.K. Beer oraz okocimskie radlery. W ostatnich latach oferta brzeskiego browaru powiększyła się o coraz chętniej wybierane przez konsumentów bezalkoholowe warianty piwa, m.in. radlery 0,0% oraz tegoroczną nowość Okocim Jasne Pełne 0,0%.

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka