wtorek, 16 marca 2021 11:16

Marek Pęk w Krakowie: "Chciałbym zaapelować do polityków Platformy Obywatelskiej, żeby przestali manipulować liczbami"

Autor Marzena Gitler
Marek Pęk w Krakowie: "Chciałbym zaapelować do polityków Platformy Obywatelskiej, żeby przestali manipulować liczbami"

– Od kilkunastu dni trwa bezpardonowy atak, szczególnie opozycji, na temat sensowności finansowania i kosztów finansowania szpitali tymczasowych – mówił w Krakowie wicemarszałek Senatu Marek Pęk. W konferencji pod szpitalem szpitalem tymczasowym na CUMRiK wzięli udział wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki - wszyscy z PiS, odnieśli się do ostatnich działań posłów Platformy Obywatelskiej, którzy od Krakowa rozpoczęli kontrolę wydatkowania środków na szpitale tymczasowe.

Michał Szczerba wraz z posłami Dariuszem Jońskim przeprowadzili w środę, 3 marca kontrolę poselską w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, gdzie na ich pytania o utworzenie szpitala tymczasowego w Krakowie oraz szpitali w Tarnowie i Krynicy odpowiadał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Wojewoda wyjaśnił, że szpitale nie zostały uruchomione, bo nie znalazł do nich kadry. Pisaliśmy o tym tu:

Szpital w Expo nadal nie ruszy? Joński: “Problemem jest brak personelu”
- Apelujemy do Ministra Zdrowia aby wydał dyspozycje o uruchomieniu szpitali tymczasowych - mówił w Krakowie poseł Dariusz Joński. Posłowie Koalicji Obywatelskiej podsumowali funkcjonowanie szpitali tymczasowych w Małopolsce i zapowiedzieli kontrole poselskie w całej Polsce.

- Budowa szpitala tymczasowego w Krakowie za blisko 40 mln zł nie powinna mieć miejsca, jeśli w rejonie małopolskim nie ma wystarczającej kadry medycznej - mówił na konferencji prasowej Michał Szczerba. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Szpital tymczasowy bez medyków? Kontrola NIK w Urzędzie Wojewódzkim
Wiadomości Kraków. Michał Szczerba wraz z posłem Dariuszem Jońskim przeprowadzili wczoraj kontrolę poselską w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, gdzie na ich pytania o utworzenie szpitala tymczasowego w Krakowie oraz szpitali w Tarnowie i Krynicy odpowiadał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Od kilkunastu dni trwa bezpardonowy atak, szczególnie opozycji, na temat sensowności finansowania i kosztów finansowania szpitali tymczasowych – mówił na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

- Poseł Michał Szczerba pomylił nie tylko kwotę, ale także pomylił szpital tymczasowy w hali Expo ze szpitalem tymczasowym na CUMRiK - dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.

- Poseł Szczerba pomylił kwotę 40 mln zł z kwotą, która w rezerwie została zabezpieczona na stworzenie, przygotowanie, wyposażenie i kilkumiesięczne koszty funkcjonowania szpitala, łącznie z kosztami wynagrodzenia pracowników - dodał wicemarszałek senatu Marek Pęk. – Funkcjonowanie tego szpitala pokazuje najlepiej, że decyzja o budowie i przygotowaniu tych szpitali była słuszna. Była podjęta w momencie, kiedy pandemia wyhamowywała, kiedy liczba zachorowań była znacznie mniejsza, ale była przygotowaniem na to, co może się stać. Mieliśmy rację, bo pandemia jest wciąż bardzo wielkim wyzwaniem, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie – argumentował Pęk.

– Chciałbym zaapelować do polityków Platformy Obywatelskiej, żeby przestali manipulować liczbami. Poseł Szczerba w przypadku danych dotyczących Krakowa, szpitala w Expo, po pierwsze pomylił szpitale, po drugie pomylił kwoty które są zarezerwowane w budżecie na wielomiesięczne funkcjonowanie szpitala i jego przywrócenie do stanu pierwotnego z kosztami powstania szpitala. Tak nie wolno robić, to jest demagogia, manipulacja, to nie wnosi nic dobrego do walki z koronawirusem – dodał polityk.

O tym, jak ważne w Małopolsce są szpitale tymczasowe mówił wicemarszałek województwa Łukasz Smółka. – Od piątku szpital w Expo będzie przyjmował pacjentów covidowych. Jest przygotowany do przyjęcia pacjentów, są łóżka, stosowna izba przyjęć, ale również, co bardzo ważne, jest zabezpieczenie i rezerwa tlenowa – zapewniał.

Jego zdaniem Małopolska jest dobrze przygotowana na trzecią fale pandemii. – W maju tamtego roku zamówiliśmy sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 10 milionów złotych. I później, kiedy był problem z dostawą, to właśnie ten magazyn bardzo szybko dostarczał środki ochrony osobistej do naszych wojewódzkich szpitali – przypominał.

- Szpitale tymczasowe w Krakowie i Małopolsce pozwalają, by w przypadku dużej liczby zachorowań każda potrzebująca pomocy osoba mogła liczyć na profesjonalną opiekę. W Polsce nie powtórzy się sytuacja z Włoch, gdy ludzie umierali w domach - dodał wiceprzewodniczący RMK Michał Drewnicki. Piszemy o tym tu:

Michał Drewnicki: Nie powtórzymy scenariusza, który znamy z Włoch
Kraków wiadomości. Wiceprzewodniczący RMK Michał Drewnicki o potrzebie tworzenia szpitali tymczasowych zaangażowaniu miasta w walkę z pandemią.

Wcześniej do konferencji posłów PO odniósł się wojewoda małopolski. -  Posłowie Platformy realizują cele polityczne i nie chodzi im o kwestie ochrony zdrowia. Dane, które udostępniliśmy zostały zawyżone. Podane zostały wartości, które były zaplanowane a nie faktycznie wydatkowane. Podjąłem decyzję, ze udostępnimy opinii publicznej te dane. Będę dostępne z kilka dni na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - dodał Łukasz Kmita. Pisaliśmy o tym tu:

Małopolska przygotowuje się na wzrost zakażeń. Wraca szpital tymczasowy. Skąd trafi do niego personel?
Kraków. Na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda Łukasz Kmita poinformował o decyzjach w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Małopolsce.

Wojewoda małopolski zadecydował 13 marca o otwarciu szpitala tymczasowego w hali Expo, który miał stanowić "żelazna rezerwę. Pierwsi chorzy zostaną przywiezieni do niego już w najbliższy piątek, 19 marca. Pisaliśmy o tym tu.

Kraków: Rusza szpital tymczasowy w hali Expo
– Na skutek nawału nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Małopolsce musimy wdrożyć plan „B” – powiedział na briefingu wojewoda małopolski Łukasza Kmity. Jednym z jego elementów będzie uruchomienie przygotowanego w ubiegłym roku szpitala tymczasowego w hali EXPO. Pierwsi chorzy zostaną przywiezi…
Kraków

Kraków - najnowsze informacje