– Od kilkunastu dni trwa bezpardonowy atak, szczególnie opozycji, na temat sensowności finansowania i kosztów finansowania szpitali tymczasowych – mówił w Krakowie wicemarszałek Senatu Marek Pęk. W konferencji pod szpitalem szpitalem tymczasowym na CUMRiK wzięli udział wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki - wszyscy z PiS, odnieśli się do ostatnich działań posłów Platformy Obywatelskiej, którzy od Krakowa rozpoczęli kontrolę wydatkowania środków na szpitale tymczasowe.
Michał Szczerba wraz z posłami Dariuszem Jońskim przeprowadzili w środę, 3 marca kontrolę poselską w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, gdzie na ich pytania o utworzenie szpitala tymczasowego w Krakowie oraz szpitali w Tarnowie i Krynicy odpowiadał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Wojewoda wyjaśnił, że szpitale nie zostały uruchomione, bo nie znalazł do nich kadry. Pisaliśmy o tym tu:
- Budowa szpitala tymczasowego w Krakowie za blisko 40 mln zł nie powinna mieć miejsca, jeśli w rejonie małopolskim nie ma wystarczającej kadry medycznej - mówił na konferencji prasowej Michał Szczerba. Pisaliśmy o tym tu:
– Od kilkunastu dni trwa bezpardonowy atak, szczególnie opozycji, na temat sensowności finansowania i kosztów finansowania szpitali tymczasowych – mówił na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami wicemarszałek Senatu Marek Pęk.
- Poseł Michał Szczerba pomylił nie tylko kwotę, ale także pomylił szpital tymczasowy w hali Expo ze szpitalem tymczasowym na CUMRiK - dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.
- Poseł Szczerba pomylił kwotę 40 mln zł z kwotą, która w rezerwie została zabezpieczona na stworzenie, przygotowanie, wyposażenie i kilkumiesięczne koszty funkcjonowania szpitala, łącznie z kosztami wynagrodzenia pracowników - dodał wicemarszałek senatu Marek Pęk. – Funkcjonowanie tego szpitala pokazuje najlepiej, że decyzja o budowie i przygotowaniu tych szpitali była słuszna. Była podjęta w momencie, kiedy pandemia wyhamowywała, kiedy liczba zachorowań była znacznie mniejsza, ale była przygotowaniem na to, co może się stać. Mieliśmy rację, bo pandemia jest wciąż bardzo wielkim wyzwaniem, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie – argumentował Pęk.
– Chciałbym zaapelować do polityków Platformy Obywatelskiej, żeby przestali manipulować liczbami. Poseł Szczerba w przypadku danych dotyczących Krakowa, szpitala w Expo, po pierwsze pomylił szpitale, po drugie pomylił kwoty które są zarezerwowane w budżecie na wielomiesięczne funkcjonowanie szpitala i jego przywrócenie do stanu pierwotnego z kosztami powstania szpitala. Tak nie wolno robić, to jest demagogia, manipulacja, to nie wnosi nic dobrego do walki z koronawirusem – dodał polityk.
O tym, jak ważne w Małopolsce są szpitale tymczasowe mówił wicemarszałek województwa Łukasz Smółka. – Od piątku szpital w Expo będzie przyjmował pacjentów covidowych. Jest przygotowany do przyjęcia pacjentów, są łóżka, stosowna izba przyjęć, ale również, co bardzo ważne, jest zabezpieczenie i rezerwa tlenowa – zapewniał.
Jego zdaniem Małopolska jest dobrze przygotowana na trzecią fale pandemii. – W maju tamtego roku zamówiliśmy sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 10 milionów złotych. I później, kiedy był problem z dostawą, to właśnie ten magazyn bardzo szybko dostarczał środki ochrony osobistej do naszych wojewódzkich szpitali – przypominał.
- Szpitale tymczasowe w Krakowie i Małopolsce pozwalają, by w przypadku dużej liczby zachorowań każda potrzebująca pomocy osoba mogła liczyć na profesjonalną opiekę. W Polsce nie powtórzy się sytuacja z Włoch, gdy ludzie umierali w domach - dodał wiceprzewodniczący RMK Michał Drewnicki. Piszemy o tym tu:
Wcześniej do konferencji posłów PO odniósł się wojewoda małopolski. - Posłowie Platformy realizują cele polityczne i nie chodzi im o kwestie ochrony zdrowia. Dane, które udostępniliśmy zostały zawyżone. Podane zostały wartości, które były zaplanowane a nie faktycznie wydatkowane. Podjąłem decyzję, ze udostępnimy opinii publicznej te dane. Będę dostępne z kilka dni na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - dodał Łukasz Kmita. Pisaliśmy o tym tu:
Wojewoda małopolski zadecydował 13 marca o otwarciu szpitala tymczasowego w hali Expo, który miał stanowić "żelazna rezerwę. Pierwsi chorzy zostaną przywiezieni do niego już w najbliższy piątek, 19 marca. Pisaliśmy o tym tu.