sobota, 27 maja 2023 08:40

Miechów upamiętnił wybitną osobowość

Autor Mirosław Haładyj
Miechów upamiętnił wybitną osobowość

W 79. rocznicę urodzin miechowskiego historyka i regionalisty Stanisława Piwowarskiego przedstawiciele samorządu gminnego, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie i Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz mieszkańcy upamiętnili jego postać.

Stanisław Piwowarski był Kustoszem Muzeum Historycznego miasta Krakowa, nauczycielem akademickim, historykiem Polski Podziemnej. Znany i lubiany przez lokalną społeczność.

22 maja odbyło się symboliczne złożenie kwiatów i zapalanie zniczy na jego grobie. Spotkanie na cmentarzu parafialnym było wyrazem uznania oraz szacunku dla cenionego miechowianina, którego uroczystości pogrzebowe (w kwietniu 2020 roku) odbyły się z ograniczoną liczbą osób, ze względu na pandemię koronawirusa.

W związku z przypadającą w przyszłym roku okrągłą 80. rocznicą urodzin historyka, rozważano również możliwości upamiętnienia jego postaci w przestrzeni miejskiej.

Stanisław Piwowarski

Urodził się 21 maja 1944 roku. Autor wielu publikacji książkowych i artykułów oraz biogramów komendantów ZWZ AK okręgu krakowskiego do Polskiego Słownika Biograficznego. Współautor: wydawnictwa "Ziemia Miechowska - moja mała ojczyzna". Redaktor naczelny "Ziemia Miechowska w walce o wolność, t. I - II”.

Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Miechowie, wiceprezes Miechowskiego Stowarzyszenia "Silva Rerum", członek Miechowskiego Towarzystwa 1163 r., Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie.

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka