sobota, 19 grudnia 2020 17:51

Ministerstwo wydłuża termin zgłoszeń na szczepienia Covid. Nie ma chętnych?

Autor Tomasz Stępień
Ministerstwo wydłuża termin zgłoszeń na szczepienia Covid. Nie ma chętnych?

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przed szeroką akcją szczepienia Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Ministerstwo Zdrowia właśnie wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń na te szczepienia. Dlaczego?

Zapisy miały skończyć się jutro, ale czasu będzie jeszcze sporo. Do 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń personelu medycznego i niemedycznego do szczepień przeciw COVID-19 w szpitalach węzłowych, szpitalach niewęzłowych, uzdrowiskach oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych. W tych ostatnich do szczepienia mogą zgłaszać się też pacjenci. Pytanie tylko: czy się zgłaszają?

Ministerstwo takich informacji nie podaje. Natomiast, jak informują media, poziom deklaracji jest daleki od oczekiwań. Szczepienia personelu cieszą się bardzo różną popularnością – w zależności od placówki. W jednych ma zgłaszać się większość personelu, w innych zaledwie część. Potwierdza to rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. – Zainteresowanie, jakie obserwujemy w poszczególnych jednostkach, to około 50 proc. personelu – powiedział. Ale, jak informuje RMF24.pl, w niektórych szpitalach chętnych jest znacznie mniej. – W tym momencie chęć szczepień zgłosiło ponad 500 osób z personelu naszego szpitala i około 100 pracowników spoza naszego szpitala – powiedziała portalowi Karolina Gajewska z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Radomiu, gdzie uprawnionych do szczepień jest 1400 osób. 70 na 260 osób - zgłosiło się w Powiatowym Szpitalu w Sierpcu. 1/4 w dużym szpitalu wojewódzkim w Warszawie.

Do 28 grudnia szpitale węzłowe mają czas na zebranie list chętnych na szczepienie. Osoby te muszą być zatrudnione w placówkach wytypowanych do szczepienia w etapie „0” oraz muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

W tzw. etapie „0” uprawnieni do szczepienia w szpitalach węzłowych są (stan na 18.12.2020 r.):

  • pracownicy szpitala węzłowego,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
  • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów,
  • personel niemedyczny, czyli administracyjny, pomocniczy (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy, stażystów itp.) tych placówek.

Do 28 grudnia trwa także zbieranie list personelu i pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, którzy chcą skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19. Do tego terminu na szczepienie mogą zgłaszać się również pracownicy uzdrowisk i szpitali niewęzłowych (np. onkologicznych). Dotyczy to również personelu niemedycznego.

Szczepienie w ZOL-ach, uzdrowiskach i szpitalach niewęzłowych będzie zorganizowane na miejscu, w tych placówkach.

Polska

Polska - najnowsze informacje