środa, 19 czerwca 2019 12:23

Miód mniszkowy – skarb z pasieki

Autor (red)
Miód mniszkowy – skarb z pasieki

Mniszka lekarskiego zna chyba każdy z nas. Ta wyjątkowo popularna roślina zasiedla przede wszystkim łąki, nieużytki czy obrzeża lasów. Jest też spotykana w przestrzeni miejskiej. Niewiele osób jednak wie o tym, że pozyskiwany z niej miód ma szereg właściwości zdrowotnych. I co więcej – jest ceniony za wyjątkowy smak. W końcu jest to jeden z najsłodszych miodów!

Jakie składniki odżywcze zawiera miód z mniszka?

Dlaczego warto sięgnąć po miód mniszkowy? To proste! Ze względu na jego skład bogaty w witaminy oraz minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Które z nich można znaleźć w tym wyjątkowym produkcie? Przede wszystkim witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, a także żelazo, potas, mangan i fosfor. W miodzie z mniszka nie brakuje ponadto białka, karotenoidów, triterpenów oraz choliny. Badania naukowe udowodniły, że ta ostatnia doskonale wspomaga pracę wątroby i pomaga przy odtruwaniu organizmu z toksyn. Pozwala też obniżyć poziom lipidów. Z tego właśnie względu miód pozyskiwany z mniszka jest zalecany osobom borykającym się z dolegliwościami ze strony wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.

Lekarstwo dla żołądka

Miód z mniszka lekarskiego ma zbawienny wpływ nie tylko na wątrobę. Doskonale sprawdza się także w problemach z żołądkiem. Jest zalecany jako środek wspomagający leczenie choroby wrzodowej. Hamując nadmierne wydzielanie kwasu solnego, zmniejsza ryzyko powstawania nadżerek, działając osłonowo na błonę śluzową żołądka. Wspomaga również trawienie. Ze względu na działanie probiotyczne jest zalecany przy antybiotykoterapii. Wspomaga odbudowę flory bakteryjnej żołądka oraz jelit.

Nerki pod kontrolą

Warto pamiętać, że miód z mniszka ma działanie moczopędne. Dzięki temu z jednej strony pomaga szybko pozbyć się toksyn z organizmu, z drugiej jest zalecany osobom zagrożonym kamicą nerkową. Zapobiega bowiem odkładaniu się złogów odpowiedzialnych za rozwój choroby. Mogą po niego sięgać również pacjenci skarżący się na częste, nawrotowe stany zapalne pęcherza moczowego. Wysokie stężenie łatwo przyswajalnego żelaza powoduje, że miód z mniszka powinien być spożywany przez pacjentów zagrożonych anemią. Jego wyjątkowe właściwości docenili także reumatycy.

Łyk energii, dobra pamięć i koncentracja

Bogactwo składników odżywczych powoduje, że miód z mniszka lekarskiego jest znakomitym preparatem warunkującym wzrost odporności organizmu. Z tego względu zaleca się spożywanie go w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ryzyko przeziębień i grypy. Nie można zapominać o tym, że jest to  środek pozwalający walczyć z przemęczeniem i wyczerpaniem organizmu. Łyżeczka miodu dziennie to doskonała propozycja dla osób w okresie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych czy przebytej chorobie. Miód z mniszka sprawdzi się ponadto w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Dzięki zawartości glukozy i fruktozy, spożycie nawet niewielkich ilości miodu dodaje energii. Z kolei zawartość wspomnianej choliny skutecznie wpływa na poprawę pamięci i koncentracji. Pozwala też przeciwdziałać oznakom demencji.

Miód z mniszka lekarskiego zaskakuje wyjątkowym składem i szerokim spektrum właściwości zdrowotnych. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to produkt trudno dostępny. Dlaczego? Ponieważ większość zbiorów jest wykorzystywana przez pszczoły na własny użytek rozwojowy.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje