piątek, 7 stycznia 2022 13:42

Młoda góralka miała dobrą intuicję - pod jej kolegę podszyli się oszuści

Autor Tomasz Stępień
Młoda góralka miała dobrą intuicję - pod jej kolegę podszyli się oszuści

Tym razem oszustom się nie udało. 16-latka z powiatu nowotarskiego wykazała się czujnością i postanowiła sprawdzić, czy wiadomość "od znajomego" z prośbą o pożyczkę jest prawdziwa. Miała dobrą intuicję - pod jej kolegę podszyli się oszuści.

Metoda wyłudzania pieniędzy "na BLIK-a" zrobiła się ostatnio bardzo popularna. I jest bardzo prosta - oszuści podszywają się pod członka rodziny lub znajomego i zwykle przy użyciu mediów społecznościowych proszą o pilną pożyczkę. Ofiara oszustwa loguje się do swojego banku, generuje przelew BLIK-em i przesyła go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności zwykłym przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.

I taki schemat zastosowali oszuści, chcąc wyłudzić pieniądze od 16-letniej mieszkanki powiatu nowotarskiego. W środę 5 stycznia dziewczyna otrzymała wiadomość od znajomego na komunikatorze internetowym z prośbą o pożyczkę. Znała swojego rówieśnika, więc postanowiła mu pomóc. Chłopak poprosił o podanie kodu BLIK, jednocześnie zapewniając, że pieniążki zwróci w przeciągu kilkudziesięciu minut. 16-latka wygenerowała kod i przesłała „koledze”. Po chwili otrzymała wiadomość, aby zatwierdzić transakcję wypłaty 1000 złotych  w bankomacie w oddalonej miejscowości w województwie... zachodniopomorskim.

– Wtedy zorientowała się, że może to być oszustwo. Skontaktowała się ze swoim znajomym, z którego konta wysłano wiadomość i okazało się, że ktoś włamał się na jego konto i w jego imieniu rozsyłał wiadomości z prośbą o pożyczkę. Wtedy będąc pewną, że to próba wyłudzenia pieniędzy, nastolatka nie zatwierdziła transakcji w telefonie. Dzięki czujności i rozwadze dziewczyna nie straciła pieniędzy – relacjonuje podkom. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

– W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie kodu BLIK, zawsze skontaktuj się z tą osobą, aby potwierdzić jej tożsamość – apelują policjanci. – Wykonanie połączenia zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze. Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje