czwartek, 18 marca 2021 09:07

Mniejsze zainteresowanie szczepieniami. Minister apeluje

Autor Aleksandra Tokarz
Mniejsze zainteresowanie szczepieniami. Minister apeluje

Dzisiaj o 6 rano rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów z grupy wiekowej 67-68 lat. Można z nich skorzystać przez internet, za pośrednictwem infolinii 989, wysyłając smsa lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Zainteresowanie nimi nie jest jednak duże.

- Namawiamy do najbezpieczniejszej, czyli zdalnej formy umawiania się na szczepienie. Od rana nie odnotowaliśmy żadnych problemów. Na infolinię 989 można się dodzwonić bez problemów - weryfikowałem to osobiście – mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienia w tych dwóch rocznikach (1952-1953) - jest to związane z informacjami na temat szczepionki AstraZeneca, które pojawiają się w mediach. Postaramy się rozwiewać wątpliwości – dodał Dworczyk.

- Od kilku dni opinia publiczna w Polsce i Europie żyje informacjami o szczepionce firmy AstraZeneca. Pojawiają się decyzje o wstrzymaniu szczepień. Chciałbym podkreślić - bezpieczeństwo i skuteczność tej szczepionki Europejska Agencja Leków oceniła wysoko - powiedział prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

- Incydenty zatorowo-zakrzepowe wystąpiły u bardzo małej liczby zaszczepionych pacjentów - zapewnił Cessak. Jak dodał, w Polsce jest pięć takich przypadków.

- Trzeba podkreślić, że decyzja krajów o wycofaniu się ze szczepienia AstraZeneką była niemerytoryczna - ocenił Cessak.

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 67 i 68 lat ruszyły w czwartek. Zapisywać mogą się także seniorzy w wieku 69 lat, którzy jeszcze tego nie zrobili. Rejestracja trwa od 18 do 20 marca.

koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje