środa, 21 lutego 2024 09:59

Muzyka Taylor Swift może pomóc w ratowaniu życia? Badania naukowe

Autor Katarzyna Domagała
Muzyka Taylor Swift może pomóc w ratowaniu życia? Badania naukowe

Według badań naukowych utwory Taylor Swift, a konkretnie ich tempo, mogą pomagać odpowiednio przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Czy można zatem sugerować, że muzyka tej artystki może pomóc w ratowaniu życia?

Naukowcy z Victorian Heart Institute na Monash University odkryli, że ponad 50 piosenek Taylor Swift ma optymalne tempo umożliwiające skuteczne uciśnięcia klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Oznacza to, że przy muzyce jednej z najpopularniejszych artystek współczesnych czasów można na przykład doskonalić umiejętność ratowania czyjegoś życia, choćby w przypadku zawałów serca.

Jedna czwarta osób, które mają zawał serca, nie trafia do szpitala, a wiemy, że wskaźniki przeżycia w przypadku zatrzymania krążenia można znacznie poprawić, wykonując resuscytację krążeniową przez świadka zdarzenia - mówi prof. Stephen Nicholls, dyrektor Victorian Heart Institute.

Według statystyk prawdopodobieństwo przeżycia osoby, która doznała zatrzymania krążenia, jest prawie dwukrotnie większe, jeżeli zostanie podjęta resuscytacja. Warto zatem wiedzieć, w jakim rytmie powinna się ona odbywać. To dość nietypowe odkrycie naukowe, sugerujące również, że muzyka może mieć wyjątkowo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Taylor Swift podczas trasy koncertowej Speak Now World Tour w 2012 roku / Fot.: Eva Rinaldi (Wikipedia)

Idealne tempo utworów Taylor Swift

Według badaczy skuteczna resuscytacja krążeniowo-oddechowa wymaga utrzymywania częstości uciśnięć klatki piersiowej na poziomie 100-120 uderzeń na minutę. Zdaniem ekspertów wspomniane 50 piosenek Taylor Swift mieści się właśnie w tym przedziale.

Taylor Swift jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych artystek młodego pokolenia. Muzyka odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu skuteczności uciśnięć klatki piersiowej. Ponieważ kultowe utwory tracą na znaczeniu, kluczowe znaczenie ma identyfikacja nowych utworów z optymalnymi uderzeniami na minutę (bpm) do celów szkoleniowych - tłumaczy prof. Stephen Nicholls.

Ciekawostką jest fakt, że przez długie lata to utwór formacji Bee Gees "Stayin' Alive" był używany jako swoistego rodzaju metronom do pomiaru czasu uciśnięć klatki piersiowej. Nowe odkrycia naukowe mają szansę znacznie poszerzyć zakres utworów mogących przysłużyć się do ratowania życia. Naukowcy stworzyli nawet specjalną playlistę z 54 utworami Taylor Swift, które pomagają odpowiednio przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

Fot. główna: Eva Rinaldi (Wikipedia)

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka