poniedziałek, 9 grudnia 2019 12:07

Myślenice: Śmieci od nowego roku dużo droższe

Autor Anna Piątkowska-Borek
Myślenice: Śmieci od nowego roku dużo droższe

Nic już się nie da zmienić. Nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Myślenice będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 roku.

Na ostatniej listopadowej sesji Rada Miejska w Myślenicach podjęła uchwałę w sprawie opłat za śmieci od właścicieli nieruchomości. 13 radnych było „za”, 3 – „przeciw”, a 5 – wstrzymało się od głosu.

Jest dużo drożej

Od nowego roku mieszkańcy miasta i gminy Myślenice zapłacą miesięcznie 14,90 zł od osoby, gdy będą oddawać śmieci posegregowane. Do tej pory płacili 9,90 zł od osoby na miesiąc.

Z kolei ci, którzy nie będą segregować odpadów, muszą liczyć się z kosztem 29,80 zł miesięcznie od osoby.

Co ma wpływ na wzrost stawek za śmieci?

Wzrost opłat spowodowany jest rosnącą ilością oddawanych śmieci, zwiększonymi kosztami pracy, paliwa oraz recyklingu i całego kraju. Dodatkowo Chiny przestały sprowadzać odpady z Europy. Jaki to ma związek? Otóż na tonie eksportowanej na wschód folii wcześniej zarabiało się około 250 zł. Teraz, ponieważ Chiny jej nie odbierają, trzeba dopłacić do utylizacji nawet 1000 zł. Do tego dochodzi wzrost zarobków pracowników firm zajmujących się odbiorem i utylizacją śmieci, wzrost cen paliwa i energii elektrycznej, czy konieczność inwestowania przez przedsiębiorców w systemy przeciwpożarowe i monitoring. To wszystko zwiększa koszty prowadzenia działalności, a ostatecznie odbija się na wzroście cen za usługi (odbiór, wywóz, składowanie i utylizację odpadów).

– Zmiana opłat jest wymuszona wzrostem kosztów obsługi systemu gospodarki odpadami komunalnymi i nie mamy możliwości, aby jej uniknąć. Zgodnie z ustawą z 2013 roku samorządy nie mogą dopłacać do gospodarki odpadami, a system ma się sam bilansować. Przyjęte przez radnych stawki opłat są wynikiem rozstrzygniętego niedawno przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przypomnijmy, że wpłynęła tylko jedna oferta i trudno w takim przypadku mówić o konkurencji. Dzisiaj ceny dyktują firmy odbierające odpady. Pomimo wzrostu mogę zadeklarować, że nasze opłaty i tak będą najniższe w powiecie myślenickim. Do tej pory z tym bywało różnie. Przypomnę, że w sąsiednich gminach stawki kształtują się już nawet na poziomie odpowiednio 20 i 40 zł lub są zdecydowanie wyższe – wyjaśnia Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Na sesji Rady Miejskiej władze miasta podkreślały, że z podwyżkami opłat za śmieci mierzą się teraz wszystkie gminy w Polsce.

Niektórzy mogą liczyć na zwolnienie z części opłat

Na zwolnienie z części opłat mogą liczyć mieszkańcy gminy Myślenice, którzy segregują śmieci, a dodatkowo kompostują odpady zielone.

– W ramach podjętej uchwały Rady Miejskiej w Myślenicach mieszkańcy, którzy segregują odpady mogą skorzystać z możliwości zwolnienia z części opłat, jeśli w ich domu prowadzony będzie przydomowy kompostownik do odpadów zielonych. Opłata zostanie wówczas obniżona o 2 zł po złożeniu stosownej deklaracji w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice – podają urzędnicy.

Uwaga! Zmiany w regulaminie odbioru odpadów

Od nowego roku będą też obowiązywały nowe zasady, które wprowadzono do regulaminu odbioru odpadów.

Po pierwsze – zwiększono częstotliwość odbioru odpadów pozostałych na terenie całej gminy bez rozróżnienia na miasto i miejscowości wiejskie.

– Odpady będą odbierane co cztery tygodnie przez cały rok. Obecnie te odpady były odbierane co cztery tygodnie w okresie zimowym (od października do kwietnia) i co sześć tygodni w okresie letnim (od maja do końca września) – podaje UMiG Myślenice.

Po drugie – zwiększono też częstotliwość odbioru odpadów: metali, tworzyw sztucznych, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych, papieru i tektury oraz pieluch jednorazowych na terenie całej gminy. Od stycznia odpady te będą odbierane co dwa tygodnie przez cały rok. Przypomnijmy, dotychczas były odbierane co dwa tygodnie w okresie letnim (od maja do końca września) i co cztery tygodnie w okresie zimowym (od października do kwietnia).

Kolejna zmiana dotyczy odbioru pieluch jednorazowych. Będzie on prowadzony przez cały rok, co dwa tygodnie razem z selektywną zbiórką.

Zmniejszy się natomiast częstotliwość wywozu szkła, które będzie odbierane co cztery tygodnie przez cały rok.

fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje