niedziela, 29 sierpnia 2021 13:40

Tatry: Na Rysy już nie wejdziemy. Dlaczego?

Autor Tomasz Stępień
Tatry: Na Rysy już nie wejdziemy. Dlaczego?

Są takie dni, że na najwyższym polskim szczycie staje nawet kilka tysięcy ludzi. Ale 1 września Tatrzański Park Narodowy zamyka czerwony szlak. Co nie oznacza, że na Rysach (2499 m n.p.m.) będzie wionęło pustką. Dlaczego?

Z prostej przyczyny – nada czynny będzie szlak od strony słowackiej, który uważany jest za zdecydowanie łatwiejszy do przejścia. Ale wszyscy ci, którzy chcą zdobyć najwyższy szczyt od strony Czarnego Stawu mają na to tylko dwa dni. Od 1 września (nie dotyczy sobót i niedziel) z powodu remontu zostaje zamknięty czerwony szlak na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy (w obu kierunkach).

Ja deklaruje TPN, remont potrwa ok. 2–3 tygodnie, ale może się też przeciągnąć. Jak długo? Nie wiadomo. Dlatego TPN zamyka szlak do odwołania. – Ze względu na trudny, górski teren i warunki atmosferyczne, które mogą utrudniać prace, nie jesteśmy w stanie podać dokładnej daty zakończenia prac – informują władze Parku.

W tym roku w Tatrach było bardzo tłoczno. Jak informuje portal Onet.pl tylko w lipcu na szlaki weszło aż 769 tys. 651 turystów. W ubiegłym roku o tej samej porze do Parku weszło 598 tys. 282 turystów, a wcześniej rekord pobił lipiec 2017. Wówczas TPN odwiedziło 655 tys. 447 osób. Najchętniej odwiedzanym miejscem jest Morskie Oko. W lipcu weszło tam aż 206 tys. 809 osób.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje