poniedziałek, 31 lipca 2023 14:34

Na ścianie kamienicy pod Wawelem powstanie mural "Püdla". Ruszyła zbiórka

Autor Marzena Gitler
Na ścianie kamienicy pod Wawelem powstanie mural "Püdla". Ruszyła zbiórka

Z inicjatywą stworzenia w Krakowie muralu, który upamiętniłby Andrzeja "Püdla" Bieniasza, założyciela Püdelsów wyszła siostra artysty. Mural ma powstać na ścianie kamienicy pod Wawelem. Ruszyła zbiórka na ten cel.

Od śmierci Andrzeja "Püdla" Bieniasza - gitarzysty, autora tekstów i kompozytora, założyciela krakowskiego zespołu awangardowego Püdelsi - minęło już ponad 2,5 roku. Iwona Dobrowolska, siostra artysty wyszła z inicjatywą upamiętnienia brata i jego twórczości w postaci muralu. Obraz ma powstać na ścianie kamienicy przy ulicy Koletek 8 w Krakowie. To miejsce z widokiem na Zamek Królewski nie jest wybrane przypadkowo. Kamienica należy do najbliższych przyjaciół rodziny, a co więcej, jej lokalizacja w centrum Starego Miasta symbolizuje silne związki "Püdla" z Krakowem.

Mural ma być nie tylko estetycznym upamiętnieniem artysty, ale także hołdem dla jego niezapomnianej pasji i zamiłowania do muzyki. Poprzez takie gesty można przekazać inspirację dla kolejnych pokoleń, które nie miały okazji Andrzeja poznać. Szacunkowe koszty wykonania muralu wynoszą 40 000 złotych - suma ta przekracza możliwości finansowe Iwony.

- Zwracam się do wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć finansowo inicjatywę muralu i dołożyć swoją cegiełkę, aby Andrzej Püdel miał swoje miejsce, upamiętniające Jego osobę i twórczość. Mural to kosztowna inwestycja. Pokryłam koszty projektu, jednak koszt muralu jest zbyt wysoki na moją kieszeń. Powinien on zamknąć się w kwocie 40 000 zł - pisze Iwona na stronie zbiórki.

Projekt muralu autorstwa Dagmary Matuszak - fot. pomagam.pl

Ważnym elementem było zatrudnienie artysty sztuk wizualnych, Artura Wabika. Niezbędne było także uzyskanie akceptacji projektu muralu, autorstwa Dagmary Matuszak, przez Zespół ds. Murali przy Urzędzie Miasta Krakowa. Mimo że koszty projektu zostały już pokryte, realizacja muralu to kosztowna inwestycja.

Pożegnanie Andrzej "Püdel" Bieniasza - fot. Mateusz Łysik

Andrzej "Püdel" Bieniasz, założyciel Püdelsów zmagał się z rzadkim i podstępnym chłoniakiem z komórek płaszcza. Zmarł 20 stycznia 2021 roku. W pożegnaniu go na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie wzięło udział wielu przyjaciół muzyka i przedstawicieli świata muzyki.

Pożegnanie Andrzej "Püdel" Bieniasza - fot. Mateusz Łysik

Iwona bardzo chciałaby, aby jej brat mógł dalej inspirować innych. Niestety na ten moment bez pomocy finansowej nie jest w stanie tego marzenia zrealizować. Każda, nawet najmniejsza, kwota przyczynia się do stworzenia muralu, który będzie trwałym upamiętnieniem Andrzeja "Püdla" Bieniasza. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na zbiórkę założoną na portalu Pomagam.pl.

Linki do zbiórki: https://pomagam.pl/dh6bgb

Zaplanowana realizacja muralu ma rozpocząć się w drugiej połowie sierpnia, a planowane uroczyste odsłonięcie muralu nastąpiłoby 3 września br. W trakcie uroczystego odsłonięcia muralu zespół Püdelsi zagra krótki koncert. Następnie po uroczystościach przy muralu odbędzie się spotkanie i koncert w Oliwa Pub przy ulicy Miodowej 14.

fot. pomagam.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka