piątek, 10 lipca 2020 17:22

Najbardziej polityczny singiel roku? Taco Hemingway i jego "Tango Polska" przebija Kazika

Autor Mirosław Haładyj
Najbardziej polityczny singiel roku? Taco Hemingway i jego "Tango Polska" przebija Kazika

Taco Hemingway zaprezentował dzisiaj swoim słuchaczom premierowy singiel. Za pomocą serwisu YouTube udostępniony został klip do utworu "Polskie tango", który ma już prawie 1 mln wyświetleń a ich liczba szybko wzrasta.

Nowy singiel Taco Hemingway'a to ostry komentarz na temat obecnej sytuacji w kraju. Swoim zaangażowaniem politycznym przypomina utwór "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika. Fakt, że jest mocno antypisowski i ukazał się tuż przed ciszą wyborczą i dodatkowo podgrzewa już i tak mocno rozpaloną przed głosowaniem polską scenę polityczną.

Nowy utwór Hemingwaya zapowiada jego kolejny album, którego data premiery nie jest znana. Wiadomo jedynie, że płyta zatytułowana będzie "Jarmark". Polski raper w swoim najnowszym utworze mocno i dosadnie komentuje polską rzeczywistość. Wśród wersów mocno wybrzmiewają m. in. słowa refrenu: "Tańczę polskie tango, nogi w błocie mam, bo Wisła to grząskie bagno". Raper sparafrazował też wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", który po przeróbce brzmi tak: "Kto ty jesteś? Polak mały/ Gdzie ty mieszkasz? Na strzeżonym/ W jakim kraju? W tym pop****lonym/ Czym ta ziemia? To mój zamek z piachu/ Czym zdobyta? Propagandą strachu/ Czy ją kochasz? Bardzo mówię szczerze/ A w co wierzysz? W nic nie wierzę".

Jak zauważają recenzenci, "Polskie tango" jest zwrotem w twórczości Hemingwaya, który wcześniej deklarował w swoich tekstach apolityczność. W nowym singlu raper nie tylko łamie swoją neutralność. Opowiada się też jednoznacznie po jednej ze stron konfliktu polskiej sceny politycznej. Wszystko za sprawą kadru, który ukazuje się na koniec klipu, na którym widnieje osiem gwiazdek w takim oto zapisie: "***** ***". Jest to wyraźne nawiązanie do tzw. Ruchu Ośmiu Gwiazd, którego założyciel otwarcie  deklarował w mediach, że jest to "ocenzurowany" zapis hasła "J***ć PiS".

Charakterystyczny rząd gwiazdek pojawił się ostatnio w internecie. Zapis ten stosują oponenci PiS-u w mediach społecznościowych i na Twitterze a także podczas wieców wyborczych Andrzeja Dudy.

Charakterystyczne osiem gwiazdek na transparencie zwolenników Rafała Trzaskowskiego podczas wiecu Andrzeja Dudy w Wielicznce. Fot.: redakcja

Premiera klipu rozgrzała polski internet do czerwoności. Na Twitterze hasztagi #taco oraz #PolskieTango należą obecnie do najpopularniejszych. Szybko też rośnie liczba odsłon jego klipu na YouTube, który jest szeroko komentowany w mediach.

Inf.: onet.pl, natemat.pl
Fot.: By Itokyl - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kultura

Kultura - najnowsze informacje