wtorek, 19 lipca 2022 08:42

Najdłuższy odwiert geotermalny na świecie powstaje w małopolskich Szaflarach

Autor Katarzyna Jamróz
Najdłuższy odwiert geotermalny na świecie powstaje w małopolskich Szaflarach

To wyjątkowa inwestycja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w roku 2025 w domach mieszkańców gminy Szaflary i Nowego Targu popłynie woda podgrzewana czystą energią ziemi. Wszystko dzięki rekordowemu odwiertowi geotermalnemu, głębokiemu na 7 kilometrów. Dotychczas na świecie dłuższe są tylko niektóre odwierty naftowe.

Cała inwestycja ma kosztować ponad 107 mln. zł. Gmina Szaflary, po wykonaniu niezbędnej dokumentacji i badań geofizycznych, otrzymała całościowe finansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie to możliwe, ponieważ geotermia to odnawialne źródło energii, przyjazne dla środowiska i klimatu, a sam odwiert ma również charakter badawczy. Pomoże ustalić wielkość podziemnego zbiornika gorących wód tzw. Niecki Podhalańskiej i potencjał jego dalszego wykorzystania.

– To właśnie w Małopolsce, na Podhalu, w 1993 roku została uruchomiona pierwsza polska instalacja wykorzystująca energię geotermalną. Cieszę się, że teraz powstaje kolejna ambitna inwestycja na światowym poziomie. Zwłaszcza, że będzie ona czerpać z naturalnego bogactwa Podhala – wód geotermalnych

– mówi wicemarszałek województwa Józef Gawron.

Z ciepła wód termalnych będą mogli skorzystać mieszkańcy nie tylko Szaflar, ale także Bańskiej Niżnej, Zaskala i Boru, a dzięki sieci MPEC trafi ono również do odbiorców w Nowym Targu. Przedstawiciele Szaflar podpisali już umowy z wykonawcą jednego z najgłębszych odwiertów geotermalnych na świecie, zapewniony jest także nadzór geologiczny i naukowy nad przedsięwzięciem. Na razie wiadomo, że na głębokości ok. 6 kilometrów geolodzy spodziewają się rezerwuaru wody o temperaturze ok. 180 stopni C.

Energia geotermalna to naturalne ciepło wnętrza Ziemi, zgromadzone w skałach i wypełniających je płynach. Zjawisko to od wieków było wykorzystywane przez człowieka - zbiorniki gorącej wody służyły np. do kąpieli leczniczych, a od kilkudziesięciu lat dostarczają także ciepło i energię elektryczną. Energia wytwarzana w instalacjach geotermalnych jest czysta i przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Inf./Fot. Malopolska.pl (Fot. Archiwum UMWM, PEC Geotermia Podhalańska S.A.)

Podhale

Podhale - najnowsze informacje