sobota, 7 stycznia 2023 15:21

"Jest wzorem patriotyzmu, a przy tym skromnym i uroczym człowiekiem". Najstarszy żyjący żołnierz z dywizji gen. Maczka kończy 100 lat!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
"Jest wzorem patriotyzmu, a przy tym skromnym i uroczym człowiekiem". Najstarszy żyjący żołnierz z dywizji gen. Maczka kończy 100 lat!

Na Sądecczyźnie zbliża się wyjątkowy jubileusz. Już 10 stycznia 100 urodziny będzie świętował Jan Brzeski - najstarszy żyjący żołnierz z dywizji gen. Maczka. Uroczystości jubileuszowe odbędą się w najbliższy piątek (6 stycznia).

Rodzina kpt. w st. spocz. Jana Brzeskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej zapraszają na uroczyste obchody jubileuszu 100. urodzin kpt. w st. spocz. Jana Brzeskiego - żołnierza 24 Pułku Ułanów, jednego z ostatnich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Uroczystości odbędą się 6 stycznia 2023 roku w Rytrze (powiat nowosądecki). O godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa Robotnika w Rytrze (Rytro 271) zostanie odprawiona msza św. w intencji jubilata. Dalsza część obchodów odbędzie się w Willi Poprad (Rytro 306).

Breda uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Bredy 26.10.2019/ Fot.: Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej
Breda uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Bredy 26.10.2019/ Fot.: Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej

Kpt. Jan Brzeski

Żołnierz 24. Pułku Ułanów 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka Kpt. Jan Brzeski jest najstarszym i jednym z dwóch żyjących w Polsce żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł cały szlak bojowy dywizji. Urodził się 10 stycznia 1923 roku w Rytrze i tam dzisiaj mieszka. Jego dziadek walczył w Powstaniu Styczniowym, tata był założycielem i prezesem ryterskiego Towarzystwa Strzeleckiego.

Załoga czołgu (Jan Brzeski - drugi od lewej)/ Fot.: Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej

Gdy wybuchła II wojna światowa, 16-letni Jan był harcerzem. Jego pierwszym zadaniem była obserwacja samolotów wroga pojawiających się nad Rytrem. Następnie otrzymał rozkaz ewakuacji do Lwowa, lecz po drodze w Łańcucie pociąg, w którym się znajdował, został zbombardowany i Jan pieszo wrócił do Rytra. W lutym 1940 roku przez zaśnieżony Beskid Sądecki i Słowację ze starszym bratem Wincentym dotarli piechotą na Węgry, a następnie przez Jugosławię do Francji, gdzie tworzyło się polskie wojsko. Najpierw jednak trafił do wojska francuskiego, gdzie przeszedł szkolenie w oddziale ciężkich karabinów maszynowych.

Przy czołgu Sherman. Jan Brzeski stoi w środku w pierwszym rzędzie przed czołgiem/ Fot.: Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej

Po upadku Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Aby móc walczyć razem z bratem, wstąpił do 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, którego żołnierze zostali później włączeni do 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Pan Jan dostał przydział do 24. Pułku Ułanów i przeszedł cały szlak bojowy od lądowania 8 sierpnia 1944 r. w Normandii po Wilhelmshaven, biorąc m.in. udział w wyzwalaniu belgijskiego Tielt i holenderskiej Bredy.

Święto 24 Pułku Ułanów 6 lipca 1945 – Holte Niemcy. Jan Brzeski – kierowca czołgu z prawej strony na dole/ Fot.: Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej

Po zakończeniu działań wojennych Jan Brzeski przez jakiś czas pełnił służbę wartowniczą i patrolową w Niemczech. W 1947 roku z bratem wrócili do Polski. Chciał się zatrudnić na budowie zapory wodnej w Rożnowie, ale nie został przyjęty jako element społecznie niepewny. Pracował więc przy odbudowie tunelu w Żegiestowie, a później w sklepie w Rytrze i Sądeckich Zakładach Elektrod Węglowych, jednocześnie prowadząc gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach. Założył rodzinę i wychował 13 dzieci. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, posiada też inne odznaczenia polskie i brytyjskie.

Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku, Jan Brzeski oddaje hołd sztandarowi (kopii sztandaru) 24 Pułku Ułanów/ Fot.: Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej

Pan Jan nadal aktywnie uczestniczy w uroczystościach na szlaku chwały 1 Polskiej Dywizji Pancernej w Polsce, Belgii, Francji i Holandii. Spotyka się także z młodzieżą, przekazując piękną historię polskiego oręża. Jest wzorem patriotyzmu, umiłowania ojczyzny, prawości, pracowitości, a przy tym uroczym, dowcipnym i skromnym człowiekiem.

Inf.: Joanna Wielgat, Prezes Stowarzyszenia Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej
Fot.: Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka