wtorek, 14 marca 2023 11:46

Nalot proszowickich policjantów. W domu niemal tona suszu oraz kilka sztuk broni

Autor Patryk Trzaska
Nalot proszowickich policjantów. W domu niemal tona suszu oraz kilka sztuk broni

176 kg tytoniu do palenia i niemal tona suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy w jednym z domów. Proszowiccy mundurowi dotarli do ukrytej na posesji maszyny do cięcia liści, gdzie odkryli tam także linię technologiczną do destylacji alkoholu, kilkadziesiąt litrów gotowego produktu oraz 4 gotowe do strzału pistolety i ponad 600 szt. amunicji.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie wraz z policjantami z KPP Proszowice zabezpieczyli niemal 1 tonę nielegalnego tytoniu do palenia i suszu tytoniowego. Towar był ukryty w specjalnych schowkach na poddaszu domu. Można było się do niego dostać po odkręceniu ścianki działowej.

Mundurowi, dzięki poszlakom, wykryli także w nieodległym domostwie: ponad 1,2 tys. szt. gotowych papierosów, maszynę do krojenia tytoniu, linię technologiczną do destylacji alkoholu oraz kilkadziesiąt litrów gotowych produktów.

Podczas przeszukania garażu, gdzie ukryto maszynę do tytoniu i aparaturę do destylacji alkoholu, mundurowi znaleźli również profesjonalne narzędzia do przerabiania pistoletów hukowych i pneumatycznych na broń palną. Policjanci zabezpieczyli 4 przygotowane do użycia pistolety i 600 szt. amunicji różnego kalibru. W tej sprawie policjanci z Proszowic przeprowadzą dalsze dochodzenie.

Wartość rynkowa przejętego suszu, papierosów i tytoniu to ponad 142 tys. zł. Gdyby wyroby trafiły do sprzedaży, szacowane straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 781 tys. zł. Policja zatrzymała jedną osobę.

Za posiadanie broni i amunicji bez zezwolenia grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Natomiast za wytwarzanie broni grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

inf./fot. Małopolski Urząd Celno-Skarbowy

Proszowice - najnowsze informacje