wtorek, 9 listopada 2021 13:11

Nie zaszczepiłeś się? Koniec żartów! W tym kraju sam zapłacisz za leczenie

Autor Norbert Kwiatkowski
Nie zaszczepiłeś się? Koniec żartów! W tym kraju sam zapłacisz za leczenie

Singapurskie ministerstwo zdrowia postanowiło dać jasny sygnał niezaszczepionym mieszkańcom swojego kraju. Władze ogłosiły w poniedziałek, że mieszkańcy, którzy zostali zakwalifikowani do szczepień przeciw COVID-19, ale się na nie nie zdecydowali, nie będą już leczeni za publiczne pieniądze.

"Obecnie osoby niezaszczepione stanowią znaczną większość tych, które potrzebują intensywnej opieki w szpitalach, i nieproporcjonalnie przyczyniają się do obciążenia zasobów naszej służby zdrowia" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu zdrowia.

W Singapurze w pełni zaszczepionych jest około 85 proc. spośród kwalifikujących się do tego mieszkańców, a 18 proc. otrzymało już dawki przypominające. W ostatnich tygodniach w kraju doszło jednak do nagłego nawrotu pandemii. Od połowy września na COVID-19 zmarło ponad 400 osób, z czego większość nie była zaszczepiona.

Dotychczas koszty leczenia pacjentów z COVID-19 w Singapurze pokrywał rząd, ale od 8 grudnia osoby "niezaszczepione z wyboru", jeśli zapadną na tę chorobę, będą musiały płacić za leczenie z własnej kieszeni, z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych lub innych funduszy, z których korzystają normalnie.

"Leczenie COVID-19 będzie wciąż w pełni darmowe dla osób zaszczepionych i niemogących się zaszczepić, w tym dzieci poniżej 13. roku życia i osób z przeciwwskazaniami natury medycznej. Rząd będzie pokrywał te koszty "aż sytuacja z COVID-19 stanie się bardziej stabilna" - napisano.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje