wtorek, 20 września 2022 13:20

Niebezpieczne zdarzenie w Jazowsku. Na dom wielorodzinny spadło drzewo

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Niebezpieczne zdarzenie w Jazowsku. Na dom wielorodzinny spadło drzewo

Do powalenia drzewa na budynek mieszkalny doszło 18 września w miejscowości Jazowsko. Na miejscu działały zastępy z JRG nr 2 w Nowym Sączu oraz OSP Jazowsko.

Służby zostały powiadomione o zdarzeniu o godzinie 14:27. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że na dach budynku mieszkalnego wielorodzinnego powalone zostało drzewo. Korona drzewa zawisła na dachu budynku, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników posesji.

– Z uwagi na usytuowanie drzewa podjęto decyzję o zadysponowaniu na miejsce zdarzenia podnośnika hydraulicznego oraz ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego  wyposażonego w hydrauliczny dźwig samochodowy z JRG 1 Nowy Sącz. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozstawieniu podnośnika hydraulicznego na pobliskim parkingu samochodowym, usunięciu zwisających konarów a następnie całej korony drzewa przy użyciu piły mechanicznej z kosza podnośnika hydraulicznego. Z uwagi na konieczność podtrzymania drzewa użyto do tego celu ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego. Odcięto drzewo od systemu korzeniowego wyrwanego z ziemi. Opuszczono drzewo na ziemię przy pomocy zawiesi pasowych. Konary i pocięte kawałki drzewa  przeniesiono oraz poskładano tak aby nie blokowały drogi dojazdowej

– relacjonują strażacy.

Ich działania trwały dwie i pół godziny.

Inf. i foto: PSP NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka