wtorek, 17 marca 2020 15:17

Koronawirus w Niepołomicach. Priorytetem jest dla nas zdrowie mieszkańców

Autor Marzena Gitler
Koronawirus w Niepołomicach. Priorytetem jest dla nas zdrowie mieszkańców

Dziś potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego zmieszkańców Niepołomic. Jak funkcjonuje miasto i gmina w czasie epidemii? Gdzie szukać informacji o zagrożeniu epidemicznym? Na te i inne pytania odpowiada p.o. bumistrza Krystian Zieliński.

Panie burmistrzu, choć umówiliśmy się na rozmowę o sprawach Niepołomic, nie możemy nie rozpocząć naszej rozmowy o tym, jak Niepołomice są przygotowane na zagrożenia epidemiologiczne. W tej sprawie na pewno współpracuje Pan z wojewodą, powiatem i sanepidem. Z jakimi ograniczeniami muszą się liczyć mieszkańcy? Gdzie szukać informacji o zagrożeniu epidemiologicznym na terenie gminy?

– Niepołomice – podobnie jak każde miasto w Polsce – nie może być w tej sytuacji traktowane osobno, a jako część. Część jednej Polski, która ma do zdania ważny egzamin dojrzałości. Na terenie gminy i całego powiatu nie mamy szpitala, a pandemia, to zagrożenie globalne, dlatego tak ważne jest dla nas zaangażowanie organów państwa, jak i zmian w funkcjonowaniu kraju. To funkcjonuje sprawnie – obywatele znacznie ograniczyli wychodzenie z domu, pracują zdalnie, a dwutygodniowa kwarantanna, choć przychodzi z trudem, jest kluczowa we wspólnym sukcesie. Przed nami wiele jednak pracy w zwalczaniu choroby. Do tego potrzebna jest współpraca innych miast, pomoc służb państwowych i zaangażowanie samych mieszkańców.

W gminie funkcjonuje sztab antykryzysowy, a Niepołomice są również w sztabie na szczeblu powiatowym. Sanepid uczestniczy w pracach obu tych gremiów. Ograniczenia w Niepołomicach nie będą różniły się od tych, które wprowadzane są na najwyższych szczeblach. Na ten moment zawieszona jest praca szkół, placówek kulturalnych, nie odbywają się również wydarzenia sportowe. Wprowadzone zostały ograniczenia w poruszania się po obiektach użyteczności publicznej. To tylko część zmian. Nie spodziewamy się utrudnień w handlu sklepów spożywczych i tych, które dostarczają nam lekarstwa. Osoby, które mają możliwość pracować z domu – bardzo o to prosimy. Dla dobra nas wszystkich.

Nie wiemy jak będzie w przyszłości funkcjonowała Niepołomicka Strefa Inwestycyjna. Firmy wprowadzają swoje regulaminy i zaostrzone środki bezpieczeństwa, ale na ten moment pracują na tyle wytrwale, jak tylko się da.

Mimo ograniczeń w odwiedzinach Urząd Miasta funkcjonuje normalnie. Bardzo ważną rolę mają tutaj wszystkie służby, którym chciałbym podziękować. To dzięki nim możemy być spokojni o nasze zdrowie i życie. W związku z szybkimi zmianami i zmieniającą się sytuacją w kraju, monitorujemy wszystko, co się dzieje, by jak najsprawniej wprowadzać zmiany do Niepołomic. Wszystkie informacje uzupełniamy na bieżąco na stronie wirus.niepolomice.eu.

Wiele gmin uruchamia szczególną pomoc dla seniorów. Jak wygląda to w Niepołomicach?

– Jak wiemy, troska o seniorów, jest szczególnie ważna. Ci, których mamy pod opieką w staniąteckim Domu Pomocy Społecznej są pod szczególnym nadzorem. Od zeszłego poniedziałku wstrzymaliśmy wszystkie odwiedziny, by nikt z przybywających do DPS-u nie stał się zagrożeniem dla seniorów. To dla ich dobra. Od środy zawiesiliśmy przewozy do dziennego pobytu. Nasi pracownicy dostarczają posiłki do miejsc pobytu wszystkich seniorów. Osoby z zewnątrz mogą przyjść tylko w specjalnych warunkach, tylko na parterze i po dezynfekcji. Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej również nie pracuje. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, pomimo ograniczenia jest czynny i funkcjonuje. Jeśli zaistnieje taka potrzeba – zaangażujemy wolontariuszy. Zwracam się także z prośbą do wszystkich mieszkańców – jeśli macie takie możliwości – pomagajcie. Swoim znajomym, rodzinie, ale także tym, którzy nie powinni opuszczać domów. Można, wzorem społeczności w Internecie, stworzyć grupy pomocowe na Facebooku, można informować sąsiadów. W zaledwie dobę po powstaniu na Facebooku grupy Widzialna Ręka, kilkadziesiąt tysięcy Polaków zgłosiło chęć pomocy w swoich miastach. Tych ogromnych i tych maleńkich. Warto wziąć z nich przykład i być tam, gdzie możemy pomóc.

19 marca miną trzy miesiące, od kiedy objął Pan funkcję burmistrza, a jednak nadal przez wielu jest Pan postrzegany jako osoba z zewnątrz. Pana działania spotkały się z krytyką głównie radnych z komitetu Razem Dla Miasta i Gminy Niepołomice. Zapowiadał Pan dobrą współpracę z mieszkańcami. Dlaczego nie pojawia się Pan na sesjach? Był Pan tylko na jednej z trzech. Często odwołuje Pan też dyżury.

– Tak, zapowiadałem. W tej kwestii nie zmieniło się nic – jestem otwarty na wszelką współpracę z mieszkańcami. Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy jest bardzo trudna, dlatego każdego mieszkańca, który chciałby się ze mną skontaktować zachęcam do korzystania z drogi mejlowej lub za pośrednictwem E-PUAP. Kryzysowa sytuacja powoduje odwołanie dyżurów, ale nie powoduje braku mojego działania.  Konieczność wprowadzenia izolacji na wskutek zagrożenia epidemicznego przyspieszyła realizację naszego projektu czatu z mieszkańcami, który pozwoliłby na bieżąco odpowiadać na wszystkie pytania. Jestem dla mieszkańców. Pomimo kilku odwołanych dyżurów przyjąłem blisko 400 osób, dyżurując w poniedziałki i czwartki, zostając nawet do 21:00 by z każdym móc porozmawiać, wysłuchać i podjąć sprawę.

Wracając do Pani stwierdzenia, że jestem "osobą z zewnątrz". Tego nie da się ukryć. Tak naprawdę cały czas poznaję miasto i całą gminę. Nieustannie zachwycają mnie i zaskakują jej walory turystyczno-kulturalne. Wiele podjętych inwestycji, z których teraz korzystają mieszkańcy, to rzeczy, którymi warto się chwalić. Ale wśród wszystkich pięknych i dobrych rzeczy są takie, którym będę musiał stawić czoła jako burmistrz. Problemy dotyczą m.in. planów zagospodarowania przestrzennego, przyłączy kanalizacji, a szczególnie wpłat mieszkańców na ten cel, poprawy infrastruktury drogowej, braku mieszkań socjalnych. To wszystko rzeczy, które zauważam i zajmujemy się nimi, mimo epidemii. Priorytetem jest dla nas zdrowie mieszkańców, dlatego większość działań kierujemy w zapobieganie koronawirusowi.

Dlaczego nie pojawia się Pan na sesjach? Był Pan tylko na jednej z trzech.

– Sesje Rady Miasta to przede wszystkim domena radnych. Jako pełniący funkcję burmistrza – organu wykonawczego – na sesjach mam bardzo ograniczoną rolę. Obecność radnych na sesji Rady Miasta jest obowiązkowa (art. 24 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). Natomiast pełniący funkcję burmistrza, jako, że nie głosuje, nie jest niezbędny na sesji. Zarówno statut jak i ustawa nie obligują mnie do uczestnictwa. Natomiast, by sesje były prowadzone sprawnie, uczestniczą w nich kierownicy poszczególnych wydziałów, którzy referują projekty uchwał dotyczących spraw z zakresu ich obowiązków.  Proszę jednak mieć na uwadze, że każdy z nas jest człowiekiem: mogę być zwyczajnie chory, mogę mieć inne obowiązki, które wymagają mojego uczestnictwa. To wszystko może wpływać na moją obecność. Pragnę dodać, że spośród tych trzech sesji jedna była zwołana w trybie nadzwyczajnym, dlatego, że jeden radny zgodził się na prace w Radzie Fundacji Zamek Królewski, żeby miesiąc później zrezygnować.   Podkreślę także, że biorąc pod uwagę całą Małopolskę, włodarze w ogóle nie pojawiają się na sesjach, a w kierunku do nich nikt nie kieruje takich pytań. Dla mnie priorytetem jest praca na rzecz Miasta i Gminy Niepołomice, a w szczególności praca dla mieszkańców. Wykonywanie uchwał rady miejskiej, jak również realizacja inwestycji. Pragnę dodać, że wszelkie inwestycję są realizowane prawidłowo, zgodnie z harmonogramami i już w tym miesiącu zostanie otwarty min. Park&Ride w Niepołomicach pomimo zmiany koncepcji przez dołożenie peronu autobusowego.

Jednym z najpoważniejszych zarzutów jakie stawia Panu opozycja jest podpisanie umów np. dotyczących doradztwa prawnego, w których Miasto zrzeka się w zasadzie możliwości ich wypowiedzenia. To sprawi, ze nawet gdyby został Pan odwołany, Pana następca miałby
problem, żeby rozwiązać te umowy. Dlaczego w ogóle wprowadzono takie punkt?

– W imieniu Gminy Niepołomice zawarłem umowy z dwiema kancelariami: pierwszą umowę na obsługę procesów, drugą na obsługę bieżącą. Umowa o obsługę procesów Gminy opiewa na taką samą wartość obsługi, którą miała Kancelaria wybrana przez burmistrza Romana Ptaka. Do zawarcia umowy nie stosowano przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, gdyż na podstawie art. 4 pkt 3 lit. ea ustawy o zamówieniach publicznych do takiej umowa nie stosuje się procedur zamówień publicznych.

Wartość umowy z drugą kancelarią – na obsługę bieżącą – jest poniżej 30 000 Euro, więc zgodnie z § 9 „Regulaminu udzielania zamówień…” z 2015 r. wprowadzonego przez burmistrza Romana Ptaka, nie zastosowałem w celu jej zawarcia procedury zamówienia publicznego. To w tej umowie jest klauzula o ograniczeniu jej wypowiedzenia przez Gminę do przypadków ważnych. Ma to na celu stworzenie stałych relacji w obsłudze prawnej gminy. Podkreślam, że gmina nie zrezygnowała z wypowiedzenia umowy z Kancelarią, lecz zobowiązała się, że jeżeli wypowiedzenie nastąpi, to będzie z ważnych przyczyn. Takim przykładem może być odwołanie zawieszenia Pana Romana Ptaka z zakazu pełnienia funkcji Burmistrza.

Dziękuję za romowę.

Marzena Gitler

Dalsza cześć wywiadu z p.o. Burmistrza Niepołomic Krystianem Zielińskim wkrótce na naszym portalu.

zobacz też:

Niepołomice. Już tysiąc osób podpisało petycję o przywrócenie burmistrza Romana Ptaka
Petycja, która skierowana jest do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, pojawiła się wczoraj wieczorem na stronie avaz.org.pl. Podpisało sie pod nią już ponad tysiąc osób. Celem inicjatorów, którzy są anonimowi, jest przywrócenie Romana Ptaka do pełnienia funkcji burmistrza Miasta i Gminy Niepołomic…

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka