czwartek, 21 grudnia 2023 12:49

Niewybuchy z II wojny światowej. Saperzy zabezpieczyli niebezpieczne znaleziska

Autor Katarzyna Jamróz
Niewybuchy z II wojny światowej. Saperzy zabezpieczyli niebezpieczne znaleziska

W trakcie niedzielnego spaceru (17 grudnia) brzegiem rzeki Dunajec w powiecie tarnowskim, mieszkaniec Niedomic natknął się na niewybuch z czasów II wojny światowej. 128-milimetrowy pocisk artyleryjski leżał kilka metrów od nurtu rzeki. Policja, po otrzymaniu zgłoszenia, natychmiast zabezpieczyła teren i wezwała specjalistyczną grupę minersko-pirotechniczną KMP w Tarnowie do identyfikacji przedmiotu.

Po analizie eksperckiej policjanci stwierdzili, że znalezisko to pocisk artyleryjski kalibru około 130 mm pochodzący z okresu II wojny światowej. Ze względu na odległość od najbliższych zabudowań nie było konieczności ewakuacji, jednak miejscowy teren został oznaczony i dozorowany przez funkcjonariuszy. Zespół saperów Wojska Polskiego z Rzeszowa przybył na miejsce, a po dokładnej analizie uznali niewybuch za niemiecką amunicję kal. 128 mm. Pocisk został bezpiecznie zabrany, a jego neutralizacja ma zostać przeprowadzona na poligonie wojskowym.

Kolejny przypadek

Kilka godzin później, również w Łęgu Tarnowskim, odnaleziono kolejny niebezpieczny przedmiot – zapalnik pocisku artyleryjskiego. Patrol saperów, którzy przybyli na miejsce, podjął działania w celu zabezpieczenia tego niewybuchu. Podobnie jak poprzedni, zostanie on zneutralizowany na poligonie wojskowym, eliminując potencjalne zagrożenie dla mieszkańców.

Apel policji

Tarnowscy policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie w przypadku odnalezienia podejrzanych przedmiotów związanych z czasami wojny. Przenoszenie niewybuchów stanowi ogromne ryzyko, mogące skutkować eksplozją i zagrozić nie tylko zdrowiu, ale i życiu. W takich sytuacjach zawsze należy oznaczyć miejsce znalezienia i niezwłocznie powiadomić policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Źródło/Fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka