sobota, 4 kwietnia 2020 08:16

Niezbezpieczne zwłoki - jak będą pochowane osoby zmarłe na koronawirusa?

Autor Marzena Gitler
Niezbezpieczne zwłoki - jak będą pochowane osoby zmarłe na koronawirusa?

Rośnie ilość zmarłych na koronawirusa. Jak będzie wyglądało przygotowanie zwłok do pogrzebu? Czy będziemy mogli pożegnać się ze zmarłym? Minister Zdrowia wydał wczoraj rozporządzenie, w którym reguluje jak należy postąpić ze zwłokami osób które były zarażone koronawirusem. Mogą być pochowane w szpitalnym ubraniu lub nawet nago.

Ministerstwo nakazuje w przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19, koronawirus) dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym. Pracownicy szpitala lub zakładu pogrzebowego mają odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności. Mają unikać ubierania zwłok do pochówku oraz ich okazywania.

Zwłoki osoby zmarłej na COVID-19 zostaną umieszczone w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia w dwóch workach, jeden w drugim. Oba mają zostać zdezynfekowane. Tak zabezpieczone zwłoki zanim trafią do krematorium zostaną umieszczone w kapsule transportowej, wykonanej z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję, która po przekazaniu zwłok do spalarni podlega standardowej dekontaminacji środkami powierzchniowoczynnymi. W przypadku pochówku tradycyjnego zostaną włożone do trumny, na dnie której znajdzie się pięciocentymetrowa warstwa substancji płynochłonnej.

Po umieszczeniu w nich ciała zmarłego, trumna lub kapsuła transportowa mają być szczelnie zamknięta i spryskane płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym. Ich transport, jeżeli jest to możliwe, ma odbyć się jednym zespołem przewozowym.

Pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności muszą zostać zdezynfekowane.

Przygotowaniem ciała osoby zarażonej koronawirusem w przypadku zgonu w szpitalu są wykonywane będą przez osoby zatrudnione przez szpital, a w przypadku zgonu poza szpitalem przez odpowiednio przeszkolone osoby zatrudnione w zakładach pogrzebowych. Wszyscy mają być wyposażeni w kombinezony ochronne lub długi fartuch ochronny i czepek na głowę, jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2, gogle lub przyłbicę ochronną – jednorazową lub poddaną uprzednio procedurze dekontaminacyjnej oraz jednorazowe rękawice nitrylowe (optymalnie długie).

Rozporządzenie wejdzie w życie 4 kwietnia 2020 roku.

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka