sobota, 11 czerwca 2022 11:59

Nowy kraj na celowniku Putina? To sąsiad Polski

Autor Norbert Kwiatkowski
Nowy kraj na celowniku Putina? To sąsiad Polski

O tym, że Władimir Putin chciałby powrotu terytorium okupowanego niegdyś przez Związek Radziecki, a nawet wskrzeszenie imperium rosyjskiego nie trzeba nikogo przekonywać. W ostatnim czasie coraz głośniej się mówi, że Moskwa ma już na oku kolejną ofiarę rosyjskiego imperializmu: Nowy projekt Dumy ma na celu cofnięcie uznania niepodległości Litwy.

Po miesiącach bezczelnych kłamstw Putin odkrył swoje karty atakując Ukrainę. Niewykluczone, że następna ma być właśnie Litwa. W Rosji panuje przekonanie, że ogłoszenie niepodległości Republiki Litewskiej było niezgodne z ówczesnym prawem.

Zdaniem Jewgienija Fiodorowa z partii Jedna Rosja, który jest autorem dokumentu - Michaił Gorbaczow powołał pod koniec istnienia ZSRR niekonstytucyjny organ – Radę Państwa ZSRR – który zdecydował o uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej. Odłączenie się Litwy powinno jego zdaniem zmienić całą konstytucję.

Niewątpliwie jedną z najpoważniejszych przeszkód dla Rosji w wojnie z Litwą jest fakt, że kraj ten należy do NATO. Z drugiej strony, Władimir Putin już niejednokrotnie pokazał, że jest gotowy na wszystko...

Foto: pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje