poniedziałek, 29 października 2018 15:12

Nowy Sącz: Odsłonięto pomnik Piłsudskiego

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz: Odsłonięto pomnik Piłsudskiego

28 października w Nowym Sączu odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Okazały monument, dłuta artysty z Gdańska, Stanisława Szwechowicza, stanął na placu przy Al. Wolności.

O upamiętnienie postaci marszałka Józefa Piłsudskiego, Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, zabiegało od kilku już lat Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. W ostatnim czasie prowadzone były zbiórki na pomnik. Okazały monument, ważący ok. tonę, został umiejscowiony na postumencie w piątkowy wieczór. Montaż nadzorował Piotr Piszczkiewicz, w którego pracowni artystycznej w Podłężu pod Krakowem, odlano pomnik.

Niedzielną uroczystość odsłonięcia, która zgromadziła wielu sądeczan, na czele z prezydentem Ryszardem Nowakiem oraz jego zastępcami Jerzym Gwiżdżem i Wojciechem Piechem, poprzedziła msza św. w kościele św. Kazimierza, pod przewodnictwem proboszcza, ks. dr. Jana Siedlarza.

Po mszy uczestnicy przemaszerowali ulicami: Długosza, Mickiewicza, Alejami Wolności, pod Miejski Ośrodek Kultury, obok którego na cokole stanął pomnik marszałka. Na początku uroczyście wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn państwowy. Pomnik poświęcił ks. Jan Siedlarz. Następnie odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie prezydent Ryszard Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota Tadeusz Nowak, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Stanisław Laciuga oraz Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” bryg. Sławomir Szczerkowski. Historię i ideę powstania pomnika przypomniał prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota, Tadeusz Nowak.

Prezydent Ryszard Nowak podziękował sądeczanom za to, że wsparli idę budowy pomnika. - 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Wskrzesicielem państwa był nie kto inny tylko Józef Piłsudski. Oczywiście można wymieniać jeszcze wiele innych postaci. Blisko 80 lat temu sądeczanie podjęli decyzję o budowie pomnika. Niestety z przyczyn niezależnych, z racji zawirowań politycznych, historycznych, do tego nie doszło. Aż wreszcie w roku 2012 pojawiła się idea, zmaterializowana w formie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonał on ciężką, mozolną pracę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to pewnego rodzaju paradoks. Wszyscy wiemy, co stało na tym miejscu jeszcze nie tak dawno. Dziś stoi tu Piłsudski. Przypomnę, że niedawno pochowaliśmy powtórnie generała Bronisława Pierackiego, jego bliskiego współpracownika, można powiedzieć – przyjaciela, który stracił życie, został zamordowany w Warszawie. To miejsce staje się symboliczne nie tylko dla samych mieszkańców Nowego Sącza ale dla całej Sądecczyzny. Jestem wzruszony, kończę swoje urzędowanie jako prezydent i dzisiejsza uroczystość jest pewnego rodzaju zwieńczeniem mojej pracy. Dziękuję raz jeszcze inicjatorom – dodał prezydent i wyraził również wdzięczność dla darczyńców, którzy przekazywali datki w zbiórkach publicznych na rzecz budowy pomnika.

Pod pomnikiem kwiaty złożyły władze miasta i powiatu, delegacja Rady Miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i inni.

Kolejnym punktem uroczystości była przysięga Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno – Wychowawczej. To własnie "Strzelcy" sprawować będą opiekę nad pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Przysięgę 80 młodych strzelców poprowadził Komendant Główny Związku Strzeleckiego brygadier Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Uroczystości zakończyła defilada wojskowa oraz wiązanka utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Inf. i foto: UM Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka