wtorek, 6 października 2020 11:53

Nowy Sącz: Ruszył program „Zdążyć przed grypą”. Miejsca skończyły się szybciej, niż zakładano

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz: Ruszył program „Zdążyć przed grypą”. Miejsca skończyły się szybciej, niż zakładano

1 października prezydent Nowego Sącza poinformował, że rusza program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców miasta po 60. roku życia. Od wczoraj ruszyły zapisy. Chętnych było jednak tyle, że telefony w przychodni szybko zostały zablokowane.

Z bezpłatnych szczepień finansowanych przez Urząd Miasta mogli skorzystać mieszkańcy Nowego Sącza w wieku od 60 do 75 roku życia. Za pomocą facebookowego profilu prezydent Handzel poinformował, że zgłoszeń dokonać można pod konkretnymi numerami telefonów, a zapisy prowadzone będą do wyczerpania miejsc. Decydować miała kolejność zgłoszeń. Program ruszył wczoraj, a planowana data rozpoczęcia szczepień to dzień dzisiejszy.

Zapisaniu się na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie towarzyszyły jednak spore trudności.

-Urząd Miasta (Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej) od wielu już lat organizuje akcję bezpłatnych szczepień według takich samych zasad. W drodze konkursu ofert wyłaniany jest podmiot świadczący usługi medyczne, który realizuje całość zadania: przyjmowanie zgłoszeń, konsultację lekarską, wykonanie szczepienia. Do konkursu w tym roku zgłosił się tylko jeden podmiot, zapewne ze względu na bardzo duże trudności z zakupem szczepionek – informuje miasto.

W tym roku zainteresowanie szczepieniami było jednak ogromne, że wielokrotnie przekroczyło ilość oferowanych w programie szczepionek. Dlatego już w pierwszych minutach po ogłoszeniu akcji szczepień, telefon przychodni wykonującej zadanie został praktycznie zablokowany.

-Według informacji otrzymanej od Pani doktor Alicji Wajrak - Fałowskiej  z Centrum Medycznego „Batorego” - przychodnia zamówiła 500 szczepionek. W dniu 1.10.2020 otrzymała tylko 200 szczepionek i czeka na dalszą dostawę. W pierwszym dniu zapisów ponad połowa szczepionek dostępnych w przychodni została już przydzielona pacjentom zapisanym na szczepienie w ramach programu finansowanego przez Miasto. Dziś można się jeszcze rejestrować (tylko telefonicznie ze względu na stan epidemiologiczny w kraju) w godzinach od 11 do 14.00. Po otrzymaniu zamówionych szczepionek będą ogłoszone kolejne zapisy. Główny problem wynika z braku dostępności szczepionek w Polsce – informuje Urząd Miasta.

Jednocześnie władze Nowego Sącza przypominają, iż program szczepień nie zapewnia bezpłatnych szczepionek wszystkim mieszkańcom miasta.

fot. ilustracyjne

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje