poniedziałek, 23 marca 2020 14:39

Nowy Targ. Marek Fryźlewicz ze złotym Medalem Ojca Świętego JPII za zasługi dla archidiecezji

Autor Mirosław Haładyj
Nowy Targ. Marek Fryźlewicz ze złotym Medalem Ojca Świętego JPII za zasługi dla archidiecezji

Ksiądz Prałat Stanisław Strojek – proboszcz Parafii NSPJ w Nowym Targu i dziekan nowotarski w imieniu ks. abpa Marka Jędraszewskiego wręczył Markowi Fryźlewiczowi złoty Medal Ojca Świętego JPII za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

Jak napisano w okolicznościowym dokumencie dołączonym do odznaczenia, został on przyznany przez metropolitę krakowskiego "z wdzięcznością za zaangażowanie w działalność historyczną i patriotyczną w połączeniu z promowaniem osoby i dzieła św. Jana Pawła II w środowisku lokalnym miasta Nowy Targ”. Medal otrzymany przez pana Marka Fryźlewicza jest wyrazem uznania za jego wieloletnią działalność ukazującą i dokumentująca związki świętego JP II z Nowym Targiem i Podhalem oraz promującą jego nauczanie i dziedzictwo duchowe związane z latami pontyfikatu a także okresem, gdy przyszły papież był biskupem krakowskim.

Marek Fryźlewicz był w 2001 roku, wraz z Józefem Paczką, inicjatorem i współorganizatorem stałej wystawy w nowotarskim Ratuszu poświęconej Janowi Pawłowi II pt. JPII – Nowy Targ. Przeszłość i obecność. Wielokrotnie publikował m.in. w Almanachu Nowotarskim, Tygodniku Podhalańskim i Głosie Serca artykuły ukazujące spotkania Karola Wojtyły, który przybywał na Podhale i do Nowego Targu jako biskup, kardynał i papież.

Pasją pana Marka jest “odkrywanie” i publikowanie nieznanych kazań księdza Wojtyły skierowanych do Nowotarżan i mieszkańców Podhala jeszcze przed jego wyborem na Stolicę Piotrową. Jest autorem książek m.in.: Kardynał Karol Wojtyła – Jan Paweł II do nowotarżan, Karol Wojtyła – JP II. Słowo u Gaździny Podhala, Na Was zawsze można liczyć (jako współautor). Należy do Akcji Katolickiej i Rycerzy Kolumba.

Tekst i fot.: Rycerze Kolumba – Rada Matki Boskiej Ludźmierskiej WR Paweł Put

Podhale - najnowsze informacje