środa, 11 września 2019 08:45

Nowy wóz na jubileusz wojnickiej jednostki OSP

Autor Marzena Gitler
Nowy wóz na jubileusz wojnickiej jednostki OSP

- To prawda, że w ciągu minionych 150 lat świat bardzo się zmienił, a strażacy posługują się już innym sprzętem, niż ich poprzednicy przed laty. Ale jedno wciąż pozostaje niezmienne: zawsze – i wtedy, i dzisiaj ta wyjątkowa służba wymaga od nich odwagi i gotowości narażania własnego życia dla ratowania życia, zdrowia i mienia innych – ratowania przed żywiołem ognia, w razie powodzi, czy innych zjawisk pogodowych, w razie wypadków komunikacyjnych – powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu Województwa Małopolskiego na jubileuszu 150 OSP Wojnicz. Jednostka jubilatka prócz gratulacji, życzeń i wyróżnień otrzymała nowoczesny wóz bojowy marki MAN.

W niedzielę, 8 września odbyły się główne uroczystości 150-lecie OSP w Wojniczu. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych przed remizą w Wojniczu i złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zmarłych strażaków na skwerze obok siedziby jednostki. O godz. 14 w Kolegiacie p.w. św. Wawrzyńca w Wojniczu modlono się za zmarłych i w intencji wszystkich strażaków z Wojnicza.

Potem na wojnickim Rynku poseł Józefa Szczurek-Żelazko wręczyła zasłużonym strażakom odznaczenia. Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę otrzymał Marek Bachara wiceprezes jednostki OSP Zakrzów. Podczas obchodów 150-lecia została również wręczona w pełni zasłużona honorowa statuetka za zasługi dla OSP Wojnicz, którą przekazała reprezentująca Zarząd Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech.

- Proszę wszystkich – byłych i obecnych druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojniczu o przyjęcie moich serdecznych gratulacji w związku z obchodzonym dzisiaj jubileuszem 150-lecia istnienia tutejszej straży. Taka rocznica skłania do refleksji nad upływającym czasem, ale też nad niezmiennością strażackiego powołania. To prawda, że w ciągu minionych 150 lat świat bardzo się zmienił, a strażacy posługują się już innym sprzętem, niż ich poprzednicy przed laty. Ale jedno wciąż pozostaje niezmienne: zawsze – i wtedy i dzisiaj ta wyjątkowa służba wymaga od nich odwagi i gotowości narażania własnego życia dla ratowania życia, zdrowia i mienia innych – ratowania przed żywiołem ognia, w razie powodzi, czy innych zjawisk pogodowych, w razie wypadków komunikacyjnych - podkreśliła.

- W tym wyjątkowym dniu jubileuszu proszę strażaków z Wojnicza o przyjęcie moich podziękowań za ich służbę – zgodną z dewizą widniejącą na wielu strażackich sztandarach: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Chcę podziękować za mężną służbę i gotowość do niesienia pomocy innym. Życzę też wszystkim obecnym i przyszłym strażakom ochotnikom, aby strażacka tradycja w Wojniczu się umacniała, a każda podejmowana akcja dla ratowania życia lub mienia innych, kończyła się szczęśliwie - dodała Marta Malec-Lech.

Gratulacje złożył też druhom poseł Wiesław Krajewski.

Wojniccy strażacy otrzymali od wójta Gminy Wojnicz Tadeusza Bąka klucze do nowego wozu bojowego marki MAN. To potrzebny prezent, bo samochód, jakim do tej pory jeździli na akcje ma blisko 25 lat. Zakup auta sfinansowała Gmina Wojnicz, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

W ramach części artystycznej uroczystości zaprezentowała się m.in. Orkiestra Dęta Miasta Wojnicza. Koncerty zagrały także zespoły lokalne, które zaprosiły zgromadzonych do wspólnej zabawy tanecznej na wojnickim rynku.

"150 lat istnienia obchodziła dzisiaj Ochotnicza Straż Pożarna w Wojniczu, jedna z najstarszych (założona jeszcze w zaborze austriackim) jednostek na terenie Powiatu Tarnowskiego. Piękna, wzorowo przygotowana uroczystość, połączona z przekazaniem nowego samochodu strażackiego dla jednostki. Wielkie i szczere gratulacje dla wszystkich druhen i druhów za ich ambicje i poświęcenie dla rozwoju jednostki, a przede wszystkim za bezkompromisowe niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Widząc dzisiaj tyle odznaczonych druhen i druhów jestem pewien, że dalszy dynamiczny rozwój OSP Wojnicz jest niezagrożony - z tej okazji serdeczne gratulacje. Przyłączając się do gratulacji, miałem przyjemność przekazać od samorządu Powiatu Tarnowskiego promesę w wysokości 2000 zł. na podniesienie wartości bojowej, oraz 1000 zł. z własnej inicjatywy, na rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Wojnicza. Dziękuję Zarządowi OSP Wojnicz za otrzymaną statuetkę. Warto pomagać tak wspaniałym ludziom jaką jest strażacka brać." - podsumował obchody Paweł Smoleń, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.

Uroczystość podumował też wój Wojnicza, które raz jeszcze złozył druhom gratulacje i życzenia.

Z okazji jubileuszu przygotowano także wystawę fotograficzną, prezentującą historię OSP w Wojniczu i okolicznościową publikację. Broszura powstała w ramach projektu "150 lat OSP Wojnicz - to brzmi dumnie!" realizowanego w ramach regionalnego Konkursu Grantowego Program "Równać Szanse" Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Opracowanie jej było najbardziej czasochłonnym i pracochłonnym zadaniem całego projektu. Zaangażowali się w to: Magdalena Nowak, Angelika Opioła, Maksymilian Łyczko, Igor Rutka, Eryk Rutka, Agnieszka Góral, Natalka Setlik, Wiktoria Barnaś, Julia Wróbel, Szymon Kumorek, Hubert Grochola, Izabela Fiksak, Gabrysia , Weronika Ptaśnik i Martyna Łabędź oraz strażacy, którzy w wywiadach opowiedzieli o historii jednostki i swojej pracy.

inf. i foto: UMWM, OSP Wojnicz

Tarnów - najnowsze informacje