poniedziałek, 1 lipca 2024 10:24

O tym musisz pamiętać. Dużo zmian od 1 lipca. Może grozić ci mandat

Autor Mateusz Łysik
O tym musisz pamiętać. Dużo zmian od 1 lipca. Może grozić ci mandat

Lipiec kojarzy nam się z upragnionymi wakacjami i odpoczynkiem, jednak w 2024 r. oprócz wyjazdu, trzeba być również gotowym na nadchodzące zmiany i dodatkowe wydatki. Za przeoczenie jednego obowiązku wkrótce może grozić nam mandat.

Walka z nakrętkami

Od 1 lipca 2024 r. to już nie jest dobra wola producentów a obowiązek. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, od dzisiaj wszystkie nakrętki plastikowe powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowań. Dotyczy to butelek plastikowych, jak i tych z opakowań wielomateriałowych (PET).

Mimo uciążliwości, idea jest słuszna. Same nakrętki, mimo, że nadają się do recyklingu, są za małe, żeby zostały „wychwycone” w sortowni. Więc najczęściej taka nakrętka bez opakowania, lądowała po prostu na wysypisku.

Nakrętka powoduje u ciebie dyskomfort, którym musisz się podzielić w mediach społecznościowych? Oderwij ją i ciesz się ulubionym napojem bez napędzania negatywnych emocji. Jednak po opróżnieniu butelki – zgnieć ją, zakręć nakrętkę i wyrzuć do żółtego pojemnika na plastik/metal.

Ceny prądu w górę

Niestety, coś o czym już dawno mówiono, właśnie wchodzi w życie. Od 1 lipca zamrożone ceny energii wzrosną z 412 zł na 500 zł za MWh. Na szczęście nie jest to podwyżka, która zrujnuje nasz budżet domowy. Nasze rachunki przy taryfie G11 (jedna stawka przez całą dobę) mogą wzrosnąć o 20-40 zł.

Jednak nie tylko ceny prądu zostały odmrożone. Od dzisiaj więcej zapłacimy również za gaz. Tutaj według wyliczeń rachunki wzrosną o średnio 20%.

Warto wspomnieć, że od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o bon energetyczny, czyli jednorazowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw o najniższych dochodach. Wnioski o dofinansowanie składamy w urzędzie gminy lub miasta, zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Jedynym kryterium są dochody, które nie mogą przekraczać 2500 zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Strefa Czystego Transportu. Na razie tylko w jednym mieście

Wybierasz się nad morze i twoim przystankiem ma być Warszawa? Zwracaj uwagę na znaki! Od 1 lipca obowiązuje tam Strefa Czystego Transportu (SCT). Objęte nią jest 7% stolicy, czyli większość śródmieścia. Do strefy od dzisiaj nie wjadą pojazdy z silnikiem benzynowym wyprodukowane przed 1997 r. i samochody z silnikiem diesla sprzed 2005 r. Pozostałe pojazdy powinny być wyposażone w odpowiednia naklejkę, na której jest wypisana norma emisji spalin. Jak informuje miasto, na początku skończy się na pouczeniach, jednak już niedługo mogą posypać się mandaty za wjazd.

Mapa SCT w Warszawie / Fot.: UM Warszawa

Również od 1 lipca miała obowiązywać SCT w Krakowie, na całym obszarze miasta, jednak prezydent odroczył jej wprowadzenie, w celu naniesienia niezbędnych poprawek. Nowy termin wejścia SCT w Krakowie to 1 stycznia 2026 r.

Pensje i mandaty w górę

Zmiana raczej kosmetyczna i nie zmieni naszego życia. Płaca minimalna wzrośnie do 3261,53 zł na rękę (4300 zł brutto). To o 39,55 zł więcej niż do 30 czerwca 2024 r. W przypadku umów cywilnoprawnych, minimalna stawka godzinowa wyniesie 22,05 zł netto.

Podwyższenie wynagrodzeń, to również wyższe mandaty, które są uzależnione od pensji minimalnej. Zgodnie z obowiązującym kodeksem, najwyższa wymierzona kara grzywny nie może przekroczyć 5-krotności najniższej pensji, czyli od lipca jest to kwota 21 500 zł.

Sprzedasz tylko 30 bluzek rocznie

Od dzisiaj wszystkie platformy, które pośredniczą w sprzedaży online (Vinted, OLX, Allegro) są zobowiązane do przesyłania skarbówce danych o transakcjach użytkowników. Zostały wprowadzone limity transakcji i bez konsekwencji możemy sprzedać tylko 30 rzeczy lub o wartości do 2 000 euro. Przekroczenie tych limitów wiąże się z wizytą fiskusa, który nałoży na nas podatek od sprzedaży. Dyrektywa dotyczy również usług dostępnych na platformach, czyli np. remonty, naprawy, transport, korepetycje, jednak w tym przypadku fiskus dowie się o każdej transakcji.

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka