piątek, 21 lipca 2017 18:17

O zabezpieczeniu przed powodzią na spotkaniu z wojewodą

Autor Redaktor Techniczny
O zabezpieczeniu przed powodzią na spotkaniu z wojewodą

Budowa przepompowni stałej w Łączanach, rewitalizacja wałów Potoku Półwiejskiego w tej miejscowości oraz Ryczowie, a także wykonanie wzmocnienia brzegu Wisły w Łączanach – Zagrodzie. To bardzo konkretne tematy, które samorządowcy z powiatu wadowickiego: starosta Bartosz Kaliński, członek zarządu powiatu Eugeniusz Kurdas, a także radni gminni z Brzeźnicy: Mariusz Kapusta i Mateusz Wełna-Kozioł podjęli podczas spotkania z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem (17.07).

- Cel rozmów jest jeden – rozpoczęcie niezbędnych prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym na Wiśle, obejmujących tereny powiatu wadowickiego. Doświadczenia naszych mieszkańców są bardzo przykre. Dlatego jesteśmy zdeterminowani, żeby nie było powtórki z tego, co wydarzyło się choćby w 2010 roku, nie mówiąc o latach wcześniejszych. Mamy nadzieję, że z pomocą wojewody uda się rozwiązać te palące problemy i przekazać naszym mieszkańcom dobrą wiadomość, że nie muszą już obawiać się o swój los i mienie – podkreśla starosta Bartosz Kaliński.

Pierwszy temat poruszony w czasie spotkania dotyczy stopnia wodnego w Łączanach. Powstał on wiele lat temu jako element kaskady górnej Wisły. - W tej chwili istnieje pilna potrzeba wybudowania przepompowni stałej – twierdzi jednoznacznie Mateusz Wełna-Kozioł, radny gminny z Brzeźnicy, a zarazem sołtys Łączan. - W trakcie powodzi w latach 1997, 2001 i 2010 mieszkańcy Łączan i Chrząstowic zostali podtopieni przez wody z lokalnych cieków i rowów melioracyjnych. W okolicy stopnia wodnego w Łączanach znajduje się rów odwadniający R1, który podczas wysokiego stanu poziomu Wisły traci swoje przeznaczenie, powodując kumulację wody i zalewając domy w sąsiedztwie – wyjaśnia M. Wełna-Kozioł.

- Doraźnym rozwiązaniem było zastosowanie pomp odwadniających, którymi dysponują lokalne straże pożarne. Jednak z uwagi na znacznie większy dopływ wody w okresach powodzi i intensywnych opadów, często działania strażaków nie były w stanie wyeliminować zagrożenia – mówi z kolei radny gminny Mariusz Kapusta. Razem z sołtysem Łączan i samorządowcami z powiatu przekonuje, że tylko zastosowanie wysokowydajnej pompy umożliwi odprowadzenie wody do koryta Wisły i zapewni bezpieczeństwo przed zalaniem domów i gospodarstw.

Podczas spotkania rozmawiano także o innych rozwiązaniach, związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym na Wiśle, m.in. wzmocnieniu wałów na Potoku Półwiejskim w Łączanach i Ryczowie. Podczas stanu powodziowego na tym potoku dochodzi do cofki wody, co grozi zalaniem kilkuset domostw znajdujących się w przysiółkach Zarzeczce, Kępa oraz Ryczów Łęg. Skala problemu jest więc ogromna. Po interwencji starosty B. Kalińskiego oraz radnych wykonywana jest dokumentacja pomiarowa i geodezyjna dotycząca potoku, trwa również zbieranie uzgodnień potrzebnych do złożenia wniosku na wydanie decyzji na realizację inwestycji. Wyłaniany jest wykonawca prac projektowych.

- Jednocześnie zwróciliśmy uwagę Pana wojewody na konieczność wykonania wzmocnienia brzegu Potoku Półwiejskiego w przysiółku Zagroda. Zrobienie w tym miejscu szczelnej opaski brzegowej zabezpieczy przed powodzią mieszkańców Zagrody oraz Nowej Wsi w Łączanach – mówi radny M. Kapusta.

We wszystkich wymienionych wyżej tematach mieszkańcy wielokrotnie interweniowali w różnych urzędach. - Dlatego zebraliśmy je w całość i udaliśmy się do wojewody. Ze spotkania wróciliśmy pełni nadziei. Wojewoda dostrzega wagę problemów. Umówiliśmy się na wrzesień na bardzo konkretne rozmowy, w których wezmą udział przedstawiciele powiatu, wojewoda oraz reprezentanci Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – relacjonuje członek zarządu Eugeniusz Kurdas. - Podobnie, jak inne osoby biorące w spotkaniu z wojewodą mam świadomość, że to problemy, których nie da się rozwiązać z dnia na dzień. Ale jesteśmy zdeterminowani, żeby stało się to jak najszybciej. Dla nas to sprawa priorytetowa. Myślę, że nasi partnerzy też znają wagę problemu – dodaje.

Foto z arch. Starostwa Powiatowego w Wadowicach

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka