czwartek, 20 maja 2021 09:00

Koniec z jazdą po alkoholu na hulajnogach. Są nowe przepisy! Sprawdzamy co się zmieni [VIDEO]

Autor Aleksandra Tokarz
Koniec z jazdą po alkoholu na hulajnogach. Są nowe przepisy! Sprawdzamy co się zmieni [VIDEO]

Od 20 maja entuzjaści hulajnóg elektrycznych będą musieli liczyć się ze sporymi zmianami w przepisach. Te będą podobne do tych, które mówią o korzystaniu z rowerów, jednak nie identyczne.

Status hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego od czwartku ureguluje ustawa, którą przyjęła Rada Ministrów. W niej znalazły się między innymi kwestie parkowania hulajnogi, wieku osób z niej korzystających, czy mandatów.

Wszelkie wątpliwości wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją mł. asp. Wojciech Wróbel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

- Hulajnogą elektryczną będzie obowiązek w pierwszej kolejności poruszania się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów jeżeli są one wyznaczone tylko dla kierunku w którym kierujący się porusza, a w przypadku braku takiej drogi dla rowerów lub takiego pasa, kierujący może korzystać z jezdni. Trzeba tu zaznaczyć, że jeżeli na tej jezdni ruch pojazdów odbywa się z maksymalną dopuszczalną prędkością nie większą niż 30 km/h to kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z takiej jezdni - tłumaczy mł. asp. Wojciech Wróbel.

Czy hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się po chodniku? Owszem, jednak tylko wtedy, gdy ruch po drodze odbywa się z dopuszczalną prędkością większą niż 30 km/h. Korzystając z chodnika kierowca hulajnogi elektrycznej musi dostosować swoją prędkość do prędkości pieszych, ustępować pierwszeństwa pieszemu, a także nie utrudniać mu ruchu.

Zmiany zakładają także wiek poszczególnych kierowców hulajnogi elektrycznej. - Do kierowania hulajnogą elektryczną trzeba będzie posiadać uprawnienia. Jeżeli mówimy o grupie wiekowej między 10 a 18 rokiem życia będzie wymagana karta rowerowa, prawo jazdy kategorii  AM, A1, B1 lub T, czyli podobnie jak w przypadku roweru - tłumaczy mł. asp. Wróbel. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą kierować hulajnogą elektryczną tylko w obszarze zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Od osoby, która ukończyła 18 lat nie wymaga się dodatkowych uprawnień.

Prawo przewiduje także kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. W związku z tym następują zmiany w ustawie – Kodeks wykroczeń.

  • Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł.
  • Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł.
  • Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.

fot. Mateusz Łysik/Głos24

Małopolska - najnowsze informacje