wtorek, 11 lipca 2023 12:13

Oj, będzie się dziać. Myślenice zamieniły się w światową stolicę folkloru

Autor Norbert Kwiatkowski
Oj, będzie się dziać. Myślenice zamieniły się w światową stolicę folkloru

W poniedziałek (10 lipca) rozpoczęły się dziewiąte Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Gospodarzem całego wydarzenia - jak co roku - będą Myślenice, a dziać się będzie co nie miara. Organizatorzy przygotowali ponad 40 różnych wydarzeń z udziałem zespołów m.in. z Meksyku, Panamy, Peru, Chorwacji, Węgier, Kenii i oczywiście Polski.

Program Festiwalu można podzielić na wydarzenia muzyczne i nie-muzyczne. Te które odwołują się wprost do tradycji kultury materialnej i te czerpiące inspirację z dziedzictwa niematerialnego. Istotą wydarzenia jest łączenie różnych nurtów i interpretacji tradycyjnej muzyki, tańca i rękodzielnictwa. Dlatego Małopolskie Spotkania z Folklorem, to Festiwal odkryć i doświadczeń.

Już od 10 lipca w Muzycznym Café Festiwalowym ETNOmusic (Café Młynek, rynek w Myślenicach) będzie można posłuchać muzyki etnicznej w wykonaniu niemalże wszystkich zespołów zaproszonych na festiwal. Od 13 lipca (czwartek) na specjalnej scenie na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przed Galerią Krakowską) zagrają, zaśpiewają i zatańczą wszystkie grupy. Tego samego dnia o godz. 20.00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zatańczy Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka". Podczas koncertu odbędzie się folkowy pokaz mody z kolekcji strojów ludowych Zespołu.

Wszystko to, to preludium tego, co czeka nas w najbliższy weekend. Od piątku 14 lipca w Myślenicach prawdziwa gradka dla miłośników tradycji i nie tylko. Na głównej scenie festiwalowej organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Tuż po nim, jeszcze tego samego dnia, w wir muzyki etno porwie nas Kapela Ciupaga. W sobotę 15 lipca w programie m.in. degustacja kuchni świata w Małopolskiej Szkole Gościnności, etno parada, koncerty festiwalowe na rynku oraz koncert Zespołu Brathanki. Niedziela 16 lipca wygląda równie interesująco – zagra m.in. Zespół Zakopower. Choć to ostatni dzień koncertów na scenie głównej, to nie koniec festiwalu. Wydarzenia trwać będą jeszcze do 20 lipca.

W części nie-muzycznej również przygotowano wiele pozycji programowych, na które warto zwrócić uwagę. Warsztaty ETNOdzieciaki dla dzieci, ETNOwarsztaty dla młodzieży i dorosłych, ETNOtańce, czyli otwarte warsztaty taneczne z zagranicznymi tancerzami oraz I edycja Festiwalu Filmowego ETNOkino. Z propozycji wystawienniczych na odwiedzających Galerię Sztuki Współczesnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu czekać będą wystawa Stanisława Słoniny - wybitnego twórcy ludowego. Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej dostępna będzie wystawa fotografii Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto dokumentująca ostatnie lata festiwalu. Tematyka warsztatów rękodzielniczych nawiązuje do tradycji małopolski. Ich uczestnicy będą mieli okazje m.in. wykonać drewniane zabawki, zdobione ptaszki (symbol Festiwalu), spróbować malarstwa na szkle czy haftu karpackiego. Interesująco także zapowiada się warsztat pn. Zakwas – pieczenie chleba. Poprowadzi go artysta Łukasz Radziszewski..

Przypomnijmy, że Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są systematycznie od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice oraz Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Ideą tego wyjątkowego i barwnego festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 10 lipca i potrwa do 20 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Miechowie i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z całego świata.

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka