czwartek, 6 sierpnia 2020 14:31

Osadzeni z Zakładu Karnego w Wadowicach zadbali o miejsca lęgowe dla ptaków

Autor Mirosław Haładyj
Osadzeni z Zakładu Karnego w Wadowicach zadbali o miejsca lęgowe dla ptaków

Leśniczy zwrócili uwagę na fachowość, staranność i estetykę wykonania budek, przewyższającą te dostępne na rynku.

31 lipca pracownicy Zakładu Karnego w Wadowicach przekazali Nadleśnictwu Sucha wykonane przez osadzonych budki lęgowe typu A przeznaczone m.in. dla sikorek, jak również specjalne budki dla jerzyków. Leśniczy zwrócili uwagę na fachowość, staranność i estetykę wykonania budek, przewyższającą te dostępne na rynku.

Większość budek zostanie wykorzystana przez nadleśnictwo jako upominki dla dzieci i młodzieży biorących udział w różnego rodzaju prelekcjach i konkursach szkolnych, zachęcając przy tym młodzież w czynną ochronę lęgów ptaków, a kilka z nich typu A w celach promocyjnych zostanie wywieszona w pobliżu ścieżki przyrodniczo-leśnej „JASIEŃ”.

Głównym czynnikiem zwiększającym liczebność ptaków jest właśnie możliwość zakładania lęgów, sikorki w tym aspekcie są bardzo kreatywne, głównie wykorzystują do tego celu dziuple lub opuszczone gniazda innych ptaków, jednak  można je spotkać w przeróżnych miejscach, np.: opuszczonych skrzynkach na listy czy wszelkiego rodzaju rurach a nawet ziemnych norach. Budki dla sikorek są wręcz wymarzonym miejscem do zakładania lęgów, z tego też względu rzadkością jest aby taka budka była pusta, dlatego chcąc zwiększyć liczebność ptaków  w swojej okolicy wystarczy wywiesić kilka takich budek, trzeba jednak pamiętać, by zawieszać je w miejscach trudno dostępnych żeby nie stały się łatwym łupem dla drapieżników

– czytamy na stronie suskiego nadleśnictwa.

Jerzyki pierwotnie gniazdowały w dziuplach starych drzew albo szczelinach skał w stromych urwiskach i przepaściach. Współcześnie lęgną się niemal wyłącznie w budynkach, a ściślej w szczelinach i otworach technologicznych pozostawionych na fasadzie budynku, ludzie modernizując budynki często  zakrywają takie miejsca, pozbawiając tym samym ptaki możliwości lęgu. Wieszając takie budki na ścianach swoich budynków, stwarzamy im dogodne miejsca do zakładania swoich lęgów. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby budki były powieszone co najmniej na wysokości 4 metrów, od strony wschodniej nie nagrzewały się zbytnio od słońca, a przed wlotem do nich nie było żadnych przeszkód, które mogłyby napotkać ptaki.

Nie jest to pierwszy element współpracy z osadzonymi z Wadowic, w 2014 rok z drewna dostarczonego przez Nadleśnictwo artyści osadzeni w zakładzie karnym wyrzeźbili dla nas płaskorzeźbę Matki Boskiej, którą możemy podziwiać w Kaplicy Konfederatów Barskich na górze Jasień nieopodal siedziby Nadleśnictwa

– podkreślają suscy leśniczy.

Inf. i foto: Nadleśnictwo Sucha

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje