środa, 25 listopada 2020 13:40

Papier do wydruku zdjęć – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Autor Artykuł sponsorowany
Papier do wydruku zdjęć – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obecnie nie trzeba odwiedzać specjalistycznych punktów fotograficznych, aby uzyskać wydruki zdjęć doskonałej jakości. Dobra drukarka domowa, oryginalny tusz i odpowiedni papier umożliwiają stworzenie albumu pełnego ulubionych fotografii. Jaki papier należy wybrać? Co decyduje o jakości drukowanych zdjęć?

Jak technika drukowania wpływa na jakość zdjęć?

Drukarka laserowa nie odwzorowuje szczegółów zdjęcia tak dobrze jak atramentowa. Z tego względu zaleca się korzystanie właśnie z atramentowej. Urządzenie atramentowe jest tańsze niż kolorowa drukarka laserowa i świetnie sprawdza się w użytku domowym. Aby wydrukować zdjęcia o satysfakcjonującej jakości, trzeba zaopatrzyć się w papier fotograficzny. W przypadku wyższych oczekiwań należy pomyśleć o drukarce termosublimacyjnej. Kupując taką drukarkę, pamiętaj o specjalnym papierze. To papier z taśmą pokrytą barwnikiem z następującymi kolorami: żółtym, niebieskim i purpurowym. Barwnik jest nanoszony na papier pod wpływem ciepła wytwarzanego w procesie wydruku. Drukarka termosublimacyjna i odpowiedni papier do zdjęć zapewniają jakość wydruku zbliżoną do odbitek otrzymywanych z fotolabów.

Czy istnieje papier do wszystkiego?

Niestety nie istnieje taki rodzaj papieru, który sprawdza się zawsze. Niezależnie od tego, czy potrzebny Ci papier fotograficzny do drukarki laserowej, atramentowej czy też termosublimacyjnej, musi być dobrze dobrany. Tylko wtedy otrzymasz zdjęcia oczekiwanej jakości. Do wydruku nie może być stosowany klasyczny papier biurowy, ponieważ może okazać się zbyt cienki. W przypadku drukarki laserowej zwykły papier może namoknąć za bardzo i będzie się marszczył. Poza tym tylko papier do drukowania zdjęć odwzorowuje detale oraz prawdziwe barwy. Aby było to możliwe, wymagana jest odpowiednia gramatura papieru. Poszczególne papiery fotograficzne różnią się między sobą.

Co należy wiedzieć o gramaturze papieru fotograficznego?

Rozpiętość gramatury papierów fotograficznych jest całkiem spora. Dostępne są warianty o gramaturze około 115 g/m2, ale również osiągające wartość 450 g/m2. Naprawdę dobry papier do zdjęć do drukarki ma gramaturę 230 g/m2, ale im wyższa, tym lepsze efekty. Trzeba jednak najpierw sprawdzić, jaką najwyższą gramaturę można zastosować do danego modelu drukarki.

Warianty papieru zapewniające różne efekty

Gramatura to tylko jeden z aspektów wyboru papieru fotograficznego. Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj powłoki. Na stronie https://www.drukuj24.pl/papier-i-papier-fotograficzny-do-drukarek.html dostępne są różne warianty w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb. Papier fotograficzny występuje w wersji: matowej, półmatowej oraz błyszczącej. Producenci oferują zarówno papier satynowy, jak i z delikatnym połyskiem.

Jak uzyskać zdjęcia najlepszej jakości?

Zdjęcia o doskonałej jakości uzyskasz, korzystając z papieru artystycznego, którego gramatura wynosi około 400 g/m2. Niemal całkowity brak przezroczystości zapewnia świetny kontrast. Papier artystyczny jest często stosowany do fotografii i grafik artystycznych.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje