środa, 12 lutego 2020 15:55

Papież mówi „nie”. Żonaci mężczyźni nie będą mogli zostać kapłanami

Autor Tomasz Stępień
Papież mówi „nie”. Żonaci mężczyźni nie będą mogli zostać kapłanami

Papież Franciszek nie wyraził zgody na wyświęcanie żonatych mężczyzn, aby poradzić sobie z problemem braku kapłanów w Amazonii. Szacuje się, że co najmniej w 85% wioskach w Amazonii nie odprawia się cotygodniowej Mszy św. z powodu braku księży.

Pomysł święceń diakonów mężczyzn i kobiet pojawił się w ubiegłym roku w trakcie synodu 184 biskupów, w trakcie którego omawiano przyszłość Kościoła w Amazonii. Duża część biskupów (128 za, 41 przeciw) poparła to rozwiązanie, ale decyzja wymagała zatwierdzenia przez papieża.

Przeciwko byli biskupi z konserwatywnego skrzydła Kościoła katolickiego - szczególnie w Europie i Ameryce Północnej, którzy obawiali się, że będzie to pierwszy krok do całkowitego zniesienia celibatu wśród księży. Niektórzy posunęli się nawet do oskarżeń papieża o herezję.

Pomysł popierali postępowi biskupi, którzy argumentowali, że kościół powinien lepiej dostosowywać się do wyzwań jakie stoją przed nim w dzisiejszych czasach, takich jak spadająca liczba powołań, stosunek do rozwiedzionych katolików czy homoseksualistów.

Jednak w opublikowanym dzisiaj dokumencie "Querida Amazonia" (Umiłowana Amazonia) papież mówi „nie” wyświęcaniu żonatych mężczyzn.

- Należy znaleźć nowe sposoby, aby zachęcić księży do pracy w odległym regionie i pozwolić na odegranie większej roli kobietom, świeckim i stałym diakonom, których Amazonka bardzo potrzebuje – napisał papież Franciszek.
Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje