środa, 3 listopada 2021 08:23

Perła Powiatu Limanowskiego przyznana. Oto zwycięzca

Autor Aleksandra Tokarz
Perła Powiatu Limanowskiego przyznana. Oto zwycięzca

Statuetka Turystycznej Perły Powiatu Limanowskiego trafiła do Urzędu Gminy w Tymbarku. Plebiscyt wygrała bowiem Ścieżka Dydaktyczno-Przyrodnicza na górze Paproć.

Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza, mieszcząca się na górze Paproć, położona jest na terenie Gminy Tymbark. Góra Paproć (645 m. n.p.m.) – lokalnie Rysia Góra lub Koszarska Góra - znajduje się w centralnej części Beskidu Wyspowego. Przez uroczysko poprowadzony jest zielony szlak turystyczny z Limanowej do Szczyrzyca. Znajduje się tam również odcinek ścieżki edukacyjno-turystycznej 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Tymbarku oraz trasa rowerowa. W kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Beskidów w okresie letnio-jesiennym odprawiane są nabożeństwa. Obok kaplicy stoi wysoki na 20 m krzyż. Na południowo-zachodnim zboczu znajduje się symboliczna Droga Krzyżowa.

Ścieżka została oficjalnie otwarta 10 czerwca podczas Rajdu Górskiego „Szlakiem Papieskim” na trasie Tymbark – Góra Paproć -Tymbark. Projekt turystyczno – edukacyjny powstały na terenie Gminy Tymbark to możliwość odbycia interesującej wycieczki oraz miłego spędzenia czasu wśród zieleni. Dziesięć tablic informacyjnych zamieszczonych na wyznaczonej, malowniczej trasie, zawiera informacje między innymi o drzewostanie, gatunkach lasotwórczych, ptakach i zwierzynie leśnej, grzybach oraz paprociach i mchach i charakterystykę tutejszego ekosystemu górskiego. Na trasie roztacza się również panorama przedstawiająca szczyty górskie: Mogielicę, Łopień oraz Modyń.

- Od uruchomienia ścieżki obserwujemy zwiększony ruch turystyczny rodzin i szkół, gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie poznając bogactwo przyrody – podkreśla wójt Paweł Ptaszek.

Projekt powstał przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, jednak każdy turysta znajdzie tu mnóstwo interesujących informacji, pozwalających lepiej poznać urokliwy region i środowisko Paproci. To wyjątkowe połączenie aktywnego wypoczynku, ekologii i nauki. Ważnym celem ścieżki edukacyjnej jest zwiększenie świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, jak również tworzenie więzi z regionem i jego przyrodą.

fot. Starostwo Powiatowe w Limanowej

Limanowa - najnowsze informacje