sobota, 16 stycznia 2021 12:30

Pfizer podjął decyzję i rząd wstrzymał transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0

Autor Mirosław Haładyj
Pfizer podjął decyzję i rząd wstrzymał transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0

Michał Dworczyk, szef KPRM poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o wstrzymaniu przyszłotygodniowego transportu szczepionek firmy Pfizer dla grupy 0. Jak zaznaczył Dworczyk, rząd czeka na harmonogram dostaw szczepionek, który firma farmaceutyczna ma dostarczyć.

– Wstrzymujemy przyszłotygodniowy transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0 do szpitali węzłowych do momentu, gdy firma Pfizer dostarczy nam harmonogram dostaw szczepionek

– powiedział szef KPRM.

Dworczyk zaznaczył, że osoby które w przyszłym tygodniu mają otrzymać drugą dawkę mogą być spokojne - transport preparatu jest zabezpieczony.

Jak donosi polsatnews.pl sytuacja wstrzymania szczepień związana jest z zapowiedziami Pfizera, który ogłosił, że spowolni dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi do państw UE. Portal napisał, że koncern farmaceutyczny swoją decyzję tłumaczy "koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane". Czasowe ograniczenia mają potrwać do 25 stycznia. Wtedy to Pfizer ma powrócić do planowych dostaw preparatu dla Unii Europejskiej. Na 15 lutego zapowiedziano zwiększenie dostaw szczepionki.

Podczas konferencji prasowej Dworczyk zaznaczył, że "do tej pory ani UE, ani Polska nie dostały zaktualizowanego harmonogramu dostaw. W związku z tym podjęliśmy działania mające zabezpieczyć program szczepień".

– Zgodnie z planem 50 tys. szczepionek pojedzie do szpitali, by podać drugą dawkę już zaszczepionym osobom. Również zgodnie z planem wysłanych zostanie 120 tys. dawek do pierwszego szczepienia w Domach Pomocy Społecznej. Natomiast wstrzymana zostaje dostawa 330 tys. szczepionek do szpitali węzłowych dla osób z grupy zero, które miały otrzymać pierwszą dawkę

– oświadczył Dworczyk.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: polsatnews.pl
Fot.: https://www.gov.pl/

Polska

Polska - najnowsze informacje