Klucz do sukcesu treningu fizycznego opiera się na kilku zasadach - regularności ćwiczeń, stopniowym zwiększaniu obciążeń, prawidłowej technice ćwiczeń, zbilansowanym odżywianiu. Wśród tych postulatów znajduje się zasada nowości, która polega na tym, że mięśnie muszą być okresowo „zaskakiwane” poprzez wprowadzanie zmian w ich treningu. Platforma balansująca BOSU, która stosunkowo niedawno pojawiła się w świecie fitness, jest doskonałym sposobem na urozmaicenie treningów.
Jakie ćwiczenia można wykonywać na półkuli?
Konstrukcja symulatora jest dość prosta. W rzeczywistości jest to piłka fitness, która jest przecięta na pół i przymocowana do połowy płaskiej plastikowej podstawy. Platforma balansująca została pomyślana jako alternatywa dla fitball. Po raz pierwszy pojawiła się w 1999 roku, a jej nazwa jest skrótem od słów Both Sides Up. Oznacza to, że urządzenie do ćwiczeń może być używane w dwóch pozycjach: miękką półkulą do góry lub plastikową podstawą do góry. W tej drugiej pozycji platforma jest bardzo niestabilna i nawet stanie na niej wymaga pewnych umiejętności.
Na platformie można wykonywać wariacje znanych ćwiczeń - przysiady, wypady, pompki, skręty, deski, mountain climber, a także niektóre specyficzne ćwiczenia polegające na skakaniu na półkuli.
Jakie są zalety trenażera BOSU?
Sztuczka ćwiczeń na platformie BOSU polega na konieczności utrzymania równowagi. Na przykład przysiady na twardej powierzchni są łatwe, ale przysiady na platformie, zwłaszcza jeśli jest ona obrócona półkulą w dół, nie są łatwe. Ćwiczenia równowagi aktywują małe grupy mięśni, które nie pracują podczas treningu na maszynach siłowych, a także wzmacniają więzadła. Dlatego ćwiczenia na platformie balansowej są zalecane nie tylko dla tych, którzy chcą urozmaicić i skomplikować swoje treningi, ale także do rehabilitacji po urazach układu mięśniowo-szkieletowego.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Jeśli spojrzeć na katalog elektroniczny https://e-katalog.pl/, na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystkie platformy BOSU są praktycznie identyczne. Średnica półkuli wynosi zazwyczaj 60 cm, wysokość waha się w granicach 23-30 cm. Konieczne jest zwrócenie uwagi na taki parametr jak maksymalne obciążenie, które półkula może wytrzymać. Ta cecha różnych produktów może różnić się kilkakrotnie. Oczywiście im większe maksymalne obciążenie, tym mocniejsza platforma. W zestawie powinna znajdować się pompka, ponieważ półkula będzie czasami wymagała napompowania.