środa, 1 lipca 2020 14:38

Płatności bezgotówkowe bezpieczniejsze niż gotówka w czasie epidemii

Autor Głos 24
Płatności bezgotówkowe bezpieczniejsze niż gotówka w czasie epidemii

Płatności bezgotówkowe, zwłaszcza zbliżeniowe, cieszą się w Polsce dużą popularnością. Nic dziwnego. Jak przyznają konsumenci, są one szybkie, wygodne i bezpieczne. Dlaczego warto płacić bezgotówkowo?

Płatności bezgotówkowe mają coraz więcej zwolenników. Chętnie korzystają z nich nie tylko osoby młode, ale także w średnim wieku. Dlaczego?

Płatności bezgotówkowe – bezpieczeństwo przede wszystkim

Płatności bezgotówkowe są szybkie, wygodne i przede wszystkim bezpieczne. Bezpieczeństwo dotyczy nie tylko braku konieczności przechowywania gotówki w kasie, wożenia jej do banku, ryzyka przyjęcia fałszywych banknotów czy środków, które w przypadku terminali płatniczych przekazywane są bezpośrednio z konta na konto.

Jak pokazuje obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa, płatności bezgotówkowe pozwalają także ograniczyć ryzyko zakażenia się groźnymi dla naszego zdrowia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wirusy i bakterie z powodzeniem mogą bowiem gromadzić się na banknotach i, wraz z przekazywaniem ich z rąk do rąk, przenosić się na znaczne odległości, a tym samym stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Nie bez powodu w wielu krajach w czasie pandemii COVID-19 gotówka była odkażana i poddawana kwarantannie, a w przestrzeni publicznej pojawiały się apele o dokonywanie płatności bezgotówkowych. Płatności kartą czy telefonem są bezpieczniejsze, ponieważ zazwyczaj jesteśmy ich jedynymi użytkownikami. Ponadto, przy transakcjach zbliżeniowych nie ma konieczności wpisywania na klawiaturze terminala kodu PIN. Więcej informacji o płatnościach bezgotówkowych i terminalach płatniczych znajdziesz na stronie https://bezgotowki.pl/oferta/.

Urządzenia płatnicze łatwiej jest też czyścić i dezynfekować niż gotówkę. Do mycia wystarczy np. woda z mydłem lub woda z płynem do zmywania naczyń. Z kolei w celu dezynfekcji można posłużyć się środkami czyszczącymi na bazie alkoholu lub alkoholu o stężeniu zbliżonym do 70 procent. W celu wyczyszczenia lub dezynfekcji urządzenia należy nanieść na kawałek czystego materiału środek czyszczący czy dezynfekujący i wytrzeć nim terminal ze szczególnym uwzględnieniem klawiatury.

Zalety płatności bezgotówkowych

Bezpieczeństwo to nie jedyna zaleta płatności bezgotówkowych. Jak przyznają sami konsumenci transakcje bez gotówki są także wygodne. Przy robieniu zakupów i korzystaniu z karty nie jesteśmy ograniczeni ilością gotówki, którą mamy w portfelu. Ponadto, transakcje telefonem komórkowym, systemem BLIK czy kartą płatniczą, zwłaszcza zbliżeniowo, są znacznie szybsze niż tradycyjne. Nie trzeba odliczać określonej kwoty, czekać na jej przeliczenie przez kasjera i wydanie reszty.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje