czwartek, 4 kwietnia 2024 14:28

Podczas świątecznego spaceru odnalazł pocisk. "Powiadomiono saperów"

Autor Katarzyna Jamróz
Podczas świątecznego spaceru odnalazł pocisk. "Powiadomiono saperów"

W Wielki Poniedziałek (1 kwietnia) jeden z mieszkańców Lubczy (powiat tarnowski, gmina Ryglice) dostrzegł w rowie melioracyjnym niewybuch z czasów II wojny światowej. Pocisk artyleryjski został zabezpieczony przez saperów z Rzeszowa i wywieziony na poligon, gdzie zostanie zneutralizowany.

Podczas świątecznego spaceru mieszkaniec Lubczy ujawnił w rowie melioracyjny przedmiot przypominający pocisk. O swoim odkryciu od razu powiadomił policję. Dyżurny tarnowskiej komendy skierował we wskazane miejsce funkcjonariuszy z zespołu minersko pirotechnicznego. – Ci zidentyfikowali znalezisko, jako niewybuch z czasów II wojny światowej. Został on określony jako pocisk artyleryjski. W związku z tym powiadomiono saperów Wojska Polskiego z Rzeszowa, którzy w dniu następnym zabrali pocisk i przetransportowali go na poligon, gdzie zostanie zniszczony – informuje tarnowska policja.

Fot. KMP Tarnów

Do czasu usunięcia niewybuchu policjanci z Tuchowa zabezpieczali miejsce jego odnalezienia przed osobami postronnymi. Z uwagi na znaczne odległości od najbliższych zabudowań nie było konieczności ewakuacji.

Policja apeluje

Tarnowscy policjanci ponawiają apel o właściwe zachowanie w takich sytuacjach. – Przenoszenie niewybuchów może spowodować eksplozję i narazić nas na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. W każdym takim przypadku do naszych obowiązków należy jedynie oznaczyć miejsce odnalezienia niebezpiecznego przedmiotu i powiadomić dyżurnego Policji dzwoniąc na numer alarmowy 112, tak jak zrobił to mieszkaniec Lubczy

Fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka