sobota, 4 lutego 2023 13:03

Podhale: Bez uprawnień i na zakazie

Autor Tomasz Stępień
Podhale: Bez uprawnień i na zakazie

Tylko jednego dnia - w czwartek 2 lutego - policjanci na terenie powiatu nowotarskiego ujawnili trzech mężczyzn, którzy kierowali samochodem bez uprawnień. Dwóch z nich będąc pod wpływem alkoholu i jeden z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów. Wszyscy trzej za popełnione wykroczenia i przestępstwa odpowiedzą przed sądem.

Pomimo surowych konsekwencji nadal zdarzają się osoby, które bez uprawnień wsiadają za kierownicę. Tylko minionej doby na terenie powiatu nowotarskiego policjanci ujawnili trzech mężczyzn, którzy bez uprawnień wsiedli za kierownicę. Wczoraj w miejscowości Raba Wyżna kierujący toyotą 62-letni mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 20 km/h. Za popełnione wykroczenie został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów ruchu drogowego nowotarskiej grupy Speed. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że 62-latek posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i decyzją limanowskiego starosty cofnięte uprawnienia do kierowania. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami oraz niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

Wieczorem, w Rdzawce mężczyzna kierujący nissanem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w zaspę śnieżną. Na miejscu czynności wykonywali policjanci z Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju. 39-latek siedzący za kierownicą nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania i był pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i bez wymaganych uprawnień oraz stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym odpowie przed sądem.

Natomiast dzisiaj rano w Nowym Targu uwagę policjantów z prewencji zwróciło zachowanie kierowcy audi, który miał problem z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy. Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że 28-latek również nie posiadał uprawnień i był pod wpływem alkoholu – ponad 0,5 promila.

Po zmianie przepisów kierowanie samochodem bez wymaganych uprawnień jest karane przez sąd, a nie w postepowaniu mandatowym i grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 tysięcy złotych. Orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów. 39 oraz 28-latek odpowiedzą również za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka