czwartek, 9 września 2021 07:49

Podhale: Afgańczyk i Marokańczyk ukryli się pod naczepą

Autor Edyta Sowa
Podhale: Afgańczyk i Marokańczyk ukryli się pod naczepą

Kolejni nielegalni imigranci przekraczają nasze granice w coraz to bardziej nietypowy sposób. Straż Graniczna w Zakopanem zatrzymała 22 - letniego obywatela Afganistanu. Drugi z zatrzymanych na terenie Suchej Beskidzkiej podawał się za obywatela Syrii.

Przekroczenia granic, nielegalne dokumenty i nieścisłości dotyczące pochodzenia obywateli, często utrudniają i wydłużają ustalenia służb granicznych, a poruszanie się tzw. "szlakiem bałkańskim" (prowadzi z Afganistanu przez Pakistan, Iran i Turcję, gdzie rozdziela się na odnogę południową, przechodząc przez byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii, Albanię, część Włoch, Serbię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę oraz na odnogę północną przebiegając przez Bułgarię, Rumunię, Węgry i Austrię, Czechy, Polskę do Niemiec) należy do najczęściej wybieranych dróg ucieczki.

22 -latek chciał dotrzeć do krajów Europy Zachodniej, ale podczas pobytu w Rumunii mężczyzna został umieszczony w ośrodku dla cudzoziemców. Tam zapewniono mu warunki bytowe. Jednak Afgańczyk postanowił opuścić miejsce zakwaterowania, udając się w dalszą podróż. Ukrył się w naczepie pojazdu ciężarowego, jadącego do Polski. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem w miejscowości Jawornik.

Drugi z mężczyzn, jak ustalono, wprowadził w błąd funkcjonariuszy i jest jednak obywatelem Maroka. Zmienił obywatelstwo, licząc na łatwiejszą legalizację pobytu w krajach Unii Europejskiej, ze względu na niestabilną sytuację w Syrii. Mężczyzna wyjechał z Maroka ok. pół roku temu, przekraczając nielegalnie granice państw: Grecja-Albania-Kosowo-Serbia-Węgry-Słowacja oraz Polski. Podróżując różnymi środkami komunikacji począwszy od samochodów, autobusów i pociągach, a skończywszy w pojazdach ciężarowych.  Do Polski wjechał również pod naczepą pojazdu ciężarowego.

Obcokrajowcy nie posiadali żadnych dokumentów tożsamości, zostali umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Zostały im przedstawione zarzuty - 6 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem na okres 1 roku - tyle grozi za przekroczenie granicy wbrew przepisom.

foto: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Podhale

Podhale - najnowsze informacje