czwartek, 28 listopada 2019 14:08

Podhale. Policjanci podpowiadają, jak nie jeździć zimą

Autor Mirosław Haładyj
Podhale. Policjanci podpowiadają, jak nie jeździć zimą

Zakopiańscy policjanci zamieścili na stronie internetowej Komendy Powiatowej wskazówki dla kierowców, jak zachowywać się na drodze w nadchodzącym sezonie i na co zwrócić uwagę przygotowując samochód do zimy. Opublikowali także powyższe zdjęcie, całość oparzając wymownym tytułem „Ku przestrodze…”. Poniżej publikujemy tekst.

W okresie jesienno-zimowym, często wychodzą błędy niewłaściwego wyposażenia oraz przygotowania pojazdu. Śliska nawierzchnia drogi, możliwość wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, pośniegowe błoto, zmienne warunki atmosferyczne w postaci mgieł, czy opadów śniegu i marznącego deszczu, to najgorsze, co może spotkać kierowców w czasie jazdy zimą.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu są opony zimowe oraz sprawne oświetlenie i odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. Odczyszczenie szyb z lodu i pary zapewni nam komfort widzenia. Wycieraczki dobrze zbierające wodę to ważny element, na który kierowcy powinni zwrócić uwagę. Kolejną kwestią wpływającą na bezpieczeństwo na drodze jest nadmierna prędkość, która stanowi najczęstszą przyczynę wypadków.

Przesadna szybkość nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, lecz także podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku. Z tego też powodu szczególnie w okresie zimowym powinniśmy dopasować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze, a także zachować większy, niż zwykle, odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie. W okresie zimowy kierowcy powinni szczególnie uważać na pieszych, którzy bez elementów odblaskowych łatwo mogą stać się ofiarami wypadków.

Fot. i inf.: KPP Zakopane

Podhale - najnowsze informacje