czwartek, 2 września 2021 09:17

Podróżowanie w czasach pandemii covid

Autor kal
Podróżowanie w czasach pandemii covid

Przez pierwszy okres pandemii spowodowanej wirusem covid-19 podróżowanie było właściwie niemożliwe. Granice zostały pozamykane, samoloty uziemione, a hotele dostępne tylko dla medyków i osób w podróżach służbowych. Nic więc dziwnego, że po zniesieniu części obostrzeń branża turystyczna rozkwitła na nowo, a ludzie znów zapragnęli przemieszczać się bez ograniczeń. Dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi podróże na pewno okażą się łatwiejsze, pozostali będą musieli pamiętać o wykonaniu badań na covid przed wejściem do samolotu.

Kto musi wykonać badanie na SARS-CoV-2?

Badanie na SARS-CoV-2 muszą wykonać wszystkie osoby, które nie są zaszczepione na SARS-CoV-2, ani nie przechodziły covid-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a chcą udać się w podróż za granicę. Dotyczy to wszystkich, którzy chcą podróżować masowymi środkami transportu, takimi jak autokary, pociągi, a przede wszystkim samoloty. Jeżeli na lotnisku odmówisz okazania negatywnego wyniku badania na SARS-CoV-2 lub certyfikatu szczepienia, nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu. Pamiętaj, że niektóre kraje, mogą wymagać testu na covid-19 również od osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

Osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii

Ze względu na skomplikowaną i dynamiczną sytuację epidemiologiczną w Wielkiej Brytanii Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w tym kraju nieco inne zasady dla podróżujących na wyspy. W zależności od tego, z jakiego kraju przylatujesz do Wielkiej Brytanii musisz spełnić inne wymagania. Kraje podzielone są na czerwoną, pomarańczową i zieloną listę. Polska obecnie znajduje się na pomarańczowej liście, co oznacza że musisz wykonać w sumie 3 testy na SARS-CoV-2 - jeden przed wylotem, drugi drugiego dnia pobytu oraz trzeci ósmego dnia pobytu na wyspach. Badanie na SARS-CoV-2 dla podróżujących do Wielkiej Brytanii możesz wykonać między innymi w centrum https://diag.pl.

Ponadto, po przylocie do Zjednoczonego Królestwa z Polski musisz odbyć dziesięciodniową kwarantannę, bez względu na to, czy wynik testu był negatywny czy pozytywny. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie są zwolnieni z wykonania testu ani z obowiązku kwarantanny. Obowiązuje Cię również wypełnienie karty lokalizacyjnej, w której musisz podać adres pod którym będziesz odbywał kwarantannę.

Rodzaje badań na SARS-CoV-2

Do trzech głównych rodzajów testów na SARS-CoV-2 należą badania genetyczne z wymazu z nosogardzieli, badania antygenowe z materiału z wymazu z nosogardzieli oraz badania z krwi na obecność przeciwciał. Głównymi cechami, które odróżniają od siebie konkretne testy jest ich dokładność oraz czas oczekiwania na wynik. Badanie na obecność przeciwciał nie jest testem diagnostycznym, pozwala jedyne określić, czy osoba badana miała już kontakt z wirusem w ostatnim czasie, więc test ten nie jest uznawany przez linie lotnicze oraz biura podróży.

Podróże dla zaszczepionych przeciwko covid-19

Osobom, które przyjęły pełną szczepionkę przeciwko koronawirusom będzie znacznie podróżować samolotem. Przed lotem muszą pamiętać o wydrukowaniu dokumentu, który poświadcza przyjęcie szczepionki, tak zwanego paszportu covidowego. W zależności od kraju do którego podróżujesz, mogą być potrzebne różne dokumenty. Wiele krajów Unii Europejskiej wymaga od podróżnych zarejestrowania się na swojej narodowej stronie, w celu uzyskania unikatowego kodu QR oraz wypełnienia karty lokalizacji pasażera, które w zależności od kraju i linii lotniczych dostępne są do wydrukowania na stronie internetowej lub rozdawane w samolocie.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje