poniedziałek, 3 stycznia 2022 05:22

Pojawiła się nowa, nieznana wcześniej choroba! Wszystko przez koronawirusa

Autor Głos 24
Pojawiła się nowa, nieznana wcześniej choroba! Wszystko przez koronawirusa

Wielu ozdrowieńców, po przebytym zakażeniu COVID-19, skarży się na dolegliwości układu oddechowego.

Coraz więcej osób ma diagnozowane trwałe, pocovidowe zmiany w miąższu płuc. Potrzebują one dalszej opieki, zarówno farmakologicznej, jak i niefarmakologicznej.

Trwała destrukcja miąższu płuc u wielu pacjentów prowadzi do rozwoju niewydolności oddychania, co nierzadko kończy się tlenoterapią. Nowa, nieznana do tej pory choroba płuc została określona mianem post-COVID-19.

Na obecną chwilę lekarze nie dysponują lekami, które potrafią skutecznie leczyć zmiany w płucach. Podejmowane próby (np. leczenia przeciwfibrotycznego) nie zawsze przynoszą zamierzony efekt.

Część ozdrowieńców wymaga rehabilitacji oddechowej. W Polsce osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego miały ograniczony dostęp do tej metody leczenia.

Prof. Paweł Śliwiński kierownik II Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc zauważył, że, (paradoksalnie) dzięki pojawieniu się koronawirusa, uruchomiono w bieżącym roku pilotażowy program rehabilitacji dla ozdrowieńców.

-Niestety, trzeba pamiętać, że pandemia ograniczyła możliwości diagnostyczne wielu chorób płuc, w tym POChP. Spirometria, bez której nie można rozpoznać POChP, zaliczana do procedur z relatywnie wysokim ryzykiem zakażenia koronawirusem, jest wykonywana tylko w wyjątkowych przypadkach. To wpłynęło na ograniczenie rozpoznawania chorób obturacyjnych płuc

-pisze prof. Paweł Śliwiński.

Inf.: Puls Medycyny

Polska

Polska - najnowsze informacje