piątek, 10 marca 2023 14:01

Policjanci zobaczyli, że nad ziemią unosi się dziwny obiekt. Musieli interweniować

Autor Patryk Trzaska
Policjanci zobaczyli, że nad ziemią unosi się dziwny obiekt. Musieli interweniować

Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji wypatrzyli drona, który latał w strefie objętej zakazem lotów. Jego operator został zatrzymany w związku z podejrzeniem naruszenia prawa lotniczego.

We wtorek (7 marca) około godziny 19:00 policjanci patrolujący rejon osiedla Chemików w Oświęcimiu zauważyli drona unoszącego się nad blokami.  W związku z faktem, iż dron poruszał się w strefie gdzie obowiązywał zakaz lotów, a w pobliżu nie było operatora urządzenia, mundurowi informację o podejrzeniu naruszenia prawa lotniczego natychmiast przekazali dyżurnemu oświęcimskiej komendy.

Już po kilku chwilach patrol ruchu drogowego na jednej z ulic odnalazł operatora drona. W związku z faktem, iż mężczyzna nie posiadał zgody na wykonywanie lotów w strefie objętej zakazem zostało wobec niego wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z artykułu art. 212 ust. 1 a Ustawy Prawo lotnicze który stanowi: kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

Na terenie Oświęcimia znajdują się dwie kilkukilometrowe strefy, w których obowiązuje zakaz lotów. Jest to rejon Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz rejon  firmy chemicznej Synthos. Ponadto w okresie letnim zakaz lotów obowiązuje w rejonie parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Aby wykonać lot w danej strefie należy uzyskać zgodę w/w podmiotów.

Wykaz stref objętych zakazem lotów, szczegółowe zasady bezpiecznego używania dronów, a także aplikacje ułatwiające bezpieczne używanie dronów znajdują się na stronie  Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

inf. KPP Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka